Logo
Vytlačiť túto stránku

Nečakané personálne zemetrasenie vo vedení štátneho podniku LESY SR!

Nikto to neavizoval, nikto nečakal. LESY SR majú nového, zatiaľ iba povereného generálneho riaditeľa. A ukazuje sa, že to nebude jediná personálna zmena vo vedení najväčšieho lesníckeho podniku na Slovensku.

 

Doporučený Ešte 3. novembra všetci traja vedno spolu: Sprava v pozadí E.Apfel. J. Mičovský a M.Vigoda Foto: FB stránka MPaRV SR Ešte 3. novembra všetci traja vedno spolu: Sprava v pozadí E.Apfel. J. Mičovský a M.Vigoda

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský včera večer odvolal generálneho riaditeľa štátneho podniku LESY SR Mateja Vigodu. Dočasne povereným generálnym riaditeľom š. p. LESY SR bude Tomáš Čuka, doteraz poverený riaditeľ Odštepného závodu Levice. Agrorezort to uvádza v aktuálnej tlačovej správe. „Dôvodom na dovolanie generálneho riaditeľa Mateja Vigodu je zdynamizovanie transformačných procesov a nastavenie účinnej obchodnej politiky,“ vyjadril sa v nej minister Ján Mičovský.

Ešte v piatok večer bolo zverejnené aj stanovisko odvolaného generálneho riaditeľa štátneho podniku LESY SR Mateja Vigodu: „Rozhodnutie pána ministra plne rešpektujem. Je mi ľúto, že som nemohol naplniť svoje plány reorganizácie štátneho podniku, s ktorými som vyhral výberové konanie. Toto náhle rozhodnutie prichádza v čase rozbehnutých transformačných procesov a nastavovania novej obchodnej politiky, ktorá mala zabezpečiť korektné dodávateľsko-odberateľské vzťahy, a predovšetkým naštartovať procesy lesného hospodárenia aj smerom k mimo produkčným funkciám lesa. Pevne verím, že moji nasledovníci budú pokračovať v týchto nevyhnutných zmenách. Novému vedeniu podniku, ako aj všetkým poctivým lesníkom na Slovensku úprimne držím palce."

V tejto súvislosti je na facebookovej stránke LES & Letokruhy publikovaný zoznam všetkých generálnych a poverených generálnych riaditeľov od vzniku štátneho podniku LESY SR v roku 1999. Za viac ako dvadsať rokov existencie sa ich v čele štátneho podniku LESY SR vystriedalo až 17. Je zrejmé, že táto manažérska stolička stojí na veľmi vratkých nohách a prečo je to tak, vedia najlepšie politici...

Začiatkom augusta tohto roka bol poverený vedením výrobno-technického úseku na generálnom riaditeľstve štátneho podniku LESY SR bývalý hlavný inžinier Mestských lesov Banská Bystrica Eduard Apfel. Na pozícii výrobno-technického riaditeľa bol po výberovom konaní potvrdený tento štvrtok 26. novembra. O deň neskôr, po odvolaní M. Vigodu na sociálnej sieti napísal, že v tejto funkcii končí: „Dnes sa udiala na Lesoch SR, š. p. revolúcia v negatívnom slova zmysle. Pán minister Mičovský odvolal veľmi šikovného, múdreho, rozvážneho a čestného Ing. Vigodu z postu generálneho riaditeľa. Vzhľadom na to, že som do firmy išiel s ilúziou, že ideme meniť túto firmu k lepšiemu čestnými, cieľavedomými a odbornými postupmi a Ing. Vigoda všetky podmienky spĺňal, nie som ochotný pre firmu naďalej pracovať a dávam výpoveď. Je to škoda, pretože som mal za štyri mesiace tú česť spoznať množstvo šikovných a múdrych lesníkov, ako na generálnom riaditeľstve, tak aj v prevádzke a chcel som zrealizovať mnohé dobré veci pre lesnícku prax na obrovskom území. Škoda, že niekedy tí, čo rozhodujú, nevedia čo činia, aj keď si myslia, že vedia čo činia. Držím palce Lesom SR v zavádzaní nových myšlienok, súvisiacich s prírode blízkym hospodárením do praxe, sú potrebné pre krajinu,“ píše E. Apfel vo svojom aktuálnom statuse.

ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska zareagovala na tento vývoj komentárom na sociálnej sieti: Pri volaní o pomoc pre súkromne lesy, správa vyvolávajúca šok! To čo sa deje na Slovensku? Ľudia, ktorí sa verejne nepripoja k požiadavkam likvidujúcim miestne obyvateľstvo nezmyselnými požiadavkami na ochranu prírody, tak ho "odkrágľujú"? Lebo sa odborne staval proti neodborným požiadavkám ochranárov a nepritakával im? Počnúc Muránskou planinou? Kde si chcela určitá záujmová skupina "zamurovať" eurofondy z ničnerobenia?

Jozef Marko

Naposledy zmenené: sobota, 28 november 2020 04:16
Prečítané: 8927
(2 hlasov)
Lesmedium. All Rights Reserved.