Logo
Vytlačiť túto stránku

Lesy tu budú pre ľudí navždy: Nové generácie budú pokračovať v lesníckej práci

Radi uverejňujeme statusy skúseného taxátora a odborného lesného hospodára Ing. Róberta Gombárika na jeho profile na sociálnej sieti, pretože v nich krátko a výstižne prezentuje výsledky lesníckej práce z rôznych kútov Slovenska. Jeho texty sú pritom plné vďačnosti, hrdosti a optimizmu. Azda nimi aspoň trochu v dobrom zmysle slova nakazí aj vás.

Doporučený Obnovené kalamitné plochy v Širokej doline Foto Róbert Gombárik Obnovené kalamitné plochy v Širokej doline

Aby ľudia spoznali čo najviac prácu lesníkov, odborných lesných hospodárov, ženičiek a chlapov, pracujúcich v tvrdých horských podmienkach a teny, v ktorých sa brodia, dávam vždy viac fotiek. Dnes som prešiel Konskú hlavu v Širokej doline, známej z videa zvučných mien ochrany prírody. Pohybovať sa po teréne, zničenom kalamitami s ich pričinením a s pričinením programu starostlivosti o hlucháňa je náročné a zvlášť v zimnom období. 

Zahrial ma však pohľad na premeny monokultúr smreka po spracovaní kalamity. Môj predchodca, v súčasnosti poradca ministra pôdohospodárstva, tu zanechal na časti, ktorá už odrastá z tráv, krásne mladé zmiešané porasty smreka, buka, jedle, smrekovca, javora jarabiny. Len kvalitne pripravení lesníci z lesníckych škôl berú aj tú najťažšiu prácu v kalamitných oblastiach ako výzvu urobiť niečo pekné. Zachovať lesy ďalším generáciám a priblížiť sa tak k pôvodným typom lesov, ktoré tu v minulosti rástli. Hádam si nové, mladé, zmenené lesy pán Bystriansky pozrie a budú náplasťou za to, čo prežil.

Lesy tu budú pre ľudí navždy. Nové generácie lesníkov v našej práci budú pokračovať,“  píše vo svojom statuse R. Gombárik.

Naposledy zmenené: nedeľa, 22 november 2020 16:47
Prečítané: 643
(2 hlasov)
Lesmedium. All Rights Reserved.