Logo
Vytlačiť túto stránku

Portál EURACTIV: Minister Ján Mičovský pripravuje nové agrodotácie za zatvorenými dverami, verejnosť je zatiaľ mimo hry

Portál EURACTIV.sk upozorňuje na skutočnosť, že agrorezort sa pri príprave strategického plánu pre poľnohospodárstvo neriadi harmonogramom, ktorý v septembri zverejnil minister Ján Mičovský. Odborná verejnosť stále nemôže pripomienkovať kľúčové strategické dokumenty pre budúce agrodotačné obdobie. Aby Slovensko mohlo čerpať európske agrodotácie, musí rovnako ako ostatné členské krajiny, vypracovať vlastný Strategický plán pre Spoločnú poľnohospodársku politiku (SPP).

Doporučený Ilustračné foto Jozef Marko Ilustračné foto Jozef Marko

Farmári, lesníci ani ostatní sektoroví hráči zatiaľ nevedia, ako bude vyzerať budúca agrodotačné politika. EÚ sa totiž ešte stále nedohodla na konečnom nastavení novej agropolitiky, ktorá zrejme odštartuje až v roku 2023. Slovenskej odbornej verejnosti ale takisto chýbajú informácie o plánoch Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV). Keď šéf rezortu Ján Mičovský (OĽaNO) v septembri čelil kritike za to, že neinformuje dostatočne o práci ministerstva na strategickom pláne, odpovedal tak, že pripravil detailný rozvrh ďalších príprav nového agrodotačné obdobia.

Portál EURACTIV.sk preto po dvoch mesiacoch zisťoval, ako postupuje príprava plánu, podľa ktorého sa budú každý rok rozdeľovať stovky miliónov eur poľnohospodárskych dotácií. Podľa harmonogramu, ktorý minister predstavil v septembri na parlamentom pôdohospodárskom výbore, rezort od leta pracuje na novom návrhu takzvanej Intervenčnej stratégie. Ide o analytický dokument, ktorý na základe potrieb domáceho sektora a cieľov agropolitiky EÚ navrhuje opatrenia a agrodotačné schémy pre budúce programové obdobie.

Prvý návrh intervenčnej stratégie vznikol ešte za predošlej vlády. S týmto dokumentom pracuje aj nové vedenie rezortu, no teraz ho prepisuje do podoby, ktorá bude zodpovedať programovému vyhláseniu súčasnej vlády. Interné pripomienkové konanie k upravenému návrhu malo podľa ministra Jána Mičovského na ministerstve skončiť v septembri.

Zo stanoviska agrorezortu vyplýva, že túto fázu už skutočne uzatvorilo. „Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka ukončilo interné pripomienkové konanie k Intervenčnej stratégii,“ potvrdil hovorca rezortu Daniel Hrežík s tým, že návrh Intervenčnej stratégie zatiaľ nie je dostupný k nahliadnutiu verejnosti. Ministerstvo redakcii portálu EURACTIV.sk odpovede zaslalo 11. novembra. Minister Ján Mičovský pred poslancami tiež hovoril, že od októbra následne okruh ľudí, ktorí môžu pripomienkovať stratégiu, rozšíri aj o externých odborníkov z „praxe“. „V októbri začne táto komisia pracovať v plnej šírke,“ povedal minister.

Link na celý článok s ďalšími dôležitými informáciami:

https://euractiv.sk/section/ekonomika-a-euro/news/micovsky-pripravuje-nove-agrodotacie-za-zatvorenymi-dverami-verejnost-je-zatial-mimo-hry/

Naposledy zmenené: sobota, 21 november 2020 16:08
Prečítané: 306
(0 hlasov)
Lesmedium. All Rights Reserved.