Logo
Vytlačiť túto stránku

Mestskí lesníci v Podolínci zachovávajú v porastoch jedľu: Zodpovednosť je aj na pleciach poľovníkov

Konateľ a riaditeľ Lesov mesta Podolínec Ing. Pavel Homola aktuálne zverejnil na svojom profile na sociálnej sieti zaujímavý status so skúsenosťami s pestovaním jedle a s postojom k interakcii lesníctva a poľovníctva pri jej podpore v našich lesných porastoch.

Doporučený Nádherný jedľový porast Ilustračné foto Jozef Marko Nádherný jedľový porast

„Úplne dorúbať materský porast na konci obnovnej doby, kedy už pod dospelými stromami odrastá nová generácia lesa. Tak to je len jedna z možností, ktorú má odborný lesný hospodár pri obnove lesa k dispozícii. Zdravé jedle sa totiž dožijú aj viac ako dvesto rokov a pod ich korunami je kľudne možné počas ich života dopestovať ďalší storočný les. Ponechaním dospelých stromov v hornej etáži tak získame nielen výhodu tienenia a lepšej mikroklímy, ale aj bohatý zdroj semien pre dopĺňanie a rozširovanie jedlí, pôvodných a prispôsobených miestnym podmienkam.

Ponechané stromy v hornej etáži sú zároveň nádejou, že táto ubúdajúca drevina prežije aj súčasnú dobu enormne premnoženej vysokej zveri. Dobu, kedy v našej spoločnosti silnejú aj protipoľovnícke nálady. Dobu, kedy sa manažment krajiny viac riadi emóciami ako odbornými argumentami. Všetko so všetkým ale súvisí a nech má ktokoľvek voči poľovníckemu stavu výhrady akékoľvek (občas určite aj oprávnené), úloha poľovníctva (tak ako aj úloha lesníctva) je v ére plastového odpadu a rastúceho dopytu po obnoviteľných ekologických materiáloch nespochybniteľná.

Zodpovednosť za zachovanie (nielen) jedle v našich lesoch veľkou mierou leží aj na poľovníckych pleciach. Dnes viac ako kedykoľvek doteraz platí, „ulov jeleňa, zachrániš jedľu“ A áno, súhlasím, tiež platí „neulov vlka, on uloví jeleňa a tak zachrániš ďalšiu jedľu“. No poľovníctvo nielen že má zmysel, ono je pre súčasnú spoločnosť a ochranu prírody nevyhnutné,“ píše P. Homola.

 

Naposledy zmenené: streda, 18 november 2020 16:54
Prečítané: 369
(0 hlasov)
Lesmedium. All Rights Reserved.