Logo
Vytlačiť túto stránku

ÚNIA: Udržateľné prírodné parky sú budúcnosťou Slovenska

Predsedníctvo ÚNIE regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska sa rozhodlo pri príležitosti Medzinárodného dňa stromov použiť časť svojej finančnej zbierky "Za priaznivé životné prostredie na svojom súkromnom lesnom majetku - ZA ZÁCHRANU LESNÉHO BOHATSTVA SLOVENSKA“ na podporu miestnej iniciatívy za Prírodný park Muránska planina, masívne podporenej miestnym obyvateľstvom - ako alternatívu návrhu štátneho ničnerobenia v súčasnom národnom parku. Portál Lesmedium.sk o tom informoval predseda ÚNIE Ing. Milan Ovseník.

Doporučený Budúci Prírodný park Muránska planina? Foto Marek Nosko Budúci Prírodný park Muránska planina?

„Dlhodobo presadzujeme, aby miestne komunity pozostávajúce aj zo súkromných vlastníkov pôdy - lesov, boli proaktívne vťahovaní do procesov využívania prírodného potenciálu území, cenných pre prírodu, i pre ľudí. Ľudí, ktorí budú aktívne, s rozumom a citom, na základe odporúčaní odborníkov manažovať starostlivosť o svoju krajinu, na ktorej rastú stromy. A nebudú to robiť úradníci od stola svojich úradovní kreslením čiar do máp. O to naliehavejšie vyznievajú naše výzvy v čase pandémie COVIDu, ktorý "uzemňuje" ľudí,  že práve v mieste žijúci ľudia majú výrazne lepšie predpoklady postarať sa o našu krajinu, o stromy, ktoré v nej rastú.

A tak ako predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen vyzvala pri implementácii Európskeho ekologického dohovoru na zamyslenie sa nad tým, ako zlepšiť náš spôsob života, pričom vyzdvihla úžasnú silu EED, ktorá so sebou prináša šancu zmeniť našu budúcnosť, tak ÚNIA vyzýva na využitie tejto príležitosti v podobe vytvorenia funkčných a udržateľných prírodných parkov v súlade s kritériami IUCN, v ktorých budú rásť zdravé stromy. A s nimi aj zdraví ľudia. Naším prianím je, aby podobné iniciatívy miestneho obyvateľstva za prírodné parky, aké vznikli na Muránskej planine či v Krivánskej Malej Fatre, preukázali svoju životaschopnosť.

Udržateľné prírodné parky s harmonickou interakciou prírody a ľudských zásahov, s priamou angažovanosťou a silným prepojením miestneho obyvateľstva, nie ako jednoduchých dodávateľov surovín a práce pozdĺž biologického reťazca, ale ako strategických partnerov v cenných prírodných územiach, sú budúcnosťou Slovenska,“ hovorí predseda ÚNIE Ing. Milan Ovseník.

 

 

Prečítané: 531
(0 hlasov)
Lesmedium. All Rights Reserved.