Logo
Vytlačiť túto stránku

PEFC: Obecným lesníkom zo Starej Myjavy pomáha certifikácia v komunikácii s návštevníkmi lesa

OBECNÉ LESY, s. r. o., Stará Myjava obhospodarujú lesné pozemky vo vlastníctve obce Stará Myjava na výmere 1 084,07 ha. Svojou lesníckou a hospodárskou činnosťou sa hlásia k systému obhospodarovania Pro Silva. Hlavnou drevinou je podľa zastúpenia buk lesný 63 %, smrek obyčajný 22%, smrekovec opadavý 7 %, dub zimný 5 % a ostatné dreviny 3%. Vo vlastníctve tohto lesníckeho subjektu je komplex Strediska drevárskej výroby, zameraný na spracovanie guľatinových sortimentov listnatých a ihličnatých drevín.

Doporučený Ing. Pavol Konečný (s modrým obalom v ruke a s klobúkom na hlave) s členmi Výboru Pro Silva Foto Jozef Marko Ing. Pavol Konečný (s modrým obalom v ruke a s klobúkom na hlave) s členmi Výboru Pro Silva

Spoločnosť OBECNÉ LESY Stará Myjava prešla prvou pochôdzkou, vnútorným a vonkajším certifikačným konaním v roku 2011. „Od tohto obdobia využívame všetky nemateriálne výhody držby certifikátu. Na stránkach obecných lesov a stránkach obce sa zviditeľňujeme aj cez Osvedčenie o účasti na certifikácií. V podstate každý záujemca a využívateľ lesného majetku obce Stará Myjava sa dostáva do kontaktu so značkou PEFC. Následne si môže na dostupných serveroch zistiť, čo musí držiteľ certifikátu spĺňať. Máme niekoľko spätných väzieb, ako nás využívatelia mimoprodukčných funkcií lesa následne po návšteve nami obhospodarovaných lesných porastov kontaktovali. Boli prekvapení, že všetky tieto činnosti sa v lese takto plnia a robia v zmysle stanovených podmienok certifikácie,“ hovorí odborný lesný hospodár Ing. Pavol Konečný.   

Podľa jeho slov je takmer celé územie obecných lesov intenzívne navštevované turistami na jednodňovej turistike. Nachádza sa v nich rekreačná oblasť, priehrada, zjazdovka, v zimnom období bežkárske trasy, dva náučné chodníky (lesnícky a ochranársky, v celkovej dĺžke 8,5 kilometra) a dva značené turistické chodníky. V tomto roku miestni lesníci dokončili I. etapu rekonštrukcie cyklotrasy s dĺžkou 4 km. „Celá táto oblasť svoju konfiguráciou a hraničným prepojením s Českou republikou (5 km je vzdialená štátna hranica a zároveň hranica majetku) je intenzívne využívaná na cezhraničnú turistiku. Z tohto dôvodu sme pod intenzívnym drobnohľadom návštevníkov lesa.

Starostlivosť o zverený majetok a spĺňanie podmienok certifikácie je pre nás vlastne ochrana pred výraznými konfliktami s návštevníkmi lesa, aj keď sa dnes vykonávanie lesníckych činnosti v lese v laickej verejnosti vzhľadom na negatívnu kampaň proti lesníkom považuje automaticky za niečo, čo je protiprávne a protispoločenské. Stojí nás veľa úsilia diskutovať v teréne s návštevníkmi a vysvetľovať, že lesník v lese plní nespočetné množstvo iných funkcií, ako len vytvárať zisk pre majiteľa. 

Pomáha nám v tom aj držba certifikátu, lebo nie vždy všetkých nepokojných resp. pobúrených návštevníkov vieme usmerniť a vysvetliť, prečo uhadzujeme haluzinu, zalesňujeme, oplocujeme, ochraňujeme mladé lesné porasty, upravujeme toky, upravujeme a udržujeme cestnú sieť, chodníky, prístrešky a táboriská, prečo zabezpečujeme, podporujeme a obmedzujeme vlastníka cez zimnú sezónu pri bežkárskych trasách. A to som spomenul len niektoré činnosti,“ vysvetľuje Ing. Konečný.

A k téme ešte dodáva, že určitá časť návštevníkov sa následne napojí na stránku obecných lesov a prečíta si, že sú certifikované, prečíta si podmienky certifikácie a potom vychladne. OBECNÉ LESY Stará Myjava kladú dôraz najmä na prírode blízke obhospodarovanie lesov a celú lesnícku výrobu smerujú tak, aby čo najmenej limitovali veľké množstvo návštevníkov lesa, ktorých býva denne 1 500 až 2 000.

Po obnove programu starostlivosti o les s platnosťou na roky 2018 - 2027 majú miestni lesníci popísaných do trvalo viacetážových porastov resp. v prebudove na trvalo viacetážové porasty 42% porastovej plochy. A to sú podľa slov OLH Ing. Pavla Konečného len porasty s vekom v obnove pri obnovných dobách 50 – 60 rokov. Zvyšok porastov je v stave a prístupoch smerujúcich k PBHL. Výchovu a dokončenie obnovy vo výrazne rozpracovaných porastoch v obnove orientujú taktiež k tomu, aby tieto porasty bolo možné následne buď cez úplne nové, teda následné porasty zmiešané a rozdiferencované, zaradiť do štruktúry v starostlivosti v zmysle podmienok PBHL.

„Našim najväčším problémom je neskutočné množstvo návštevníkov lesa. Hovorí sa, sto ľudí – sto chutí. To platí aj u nás. Jednému sa páči bezzásah, druhému pravý opak - poriadok, upratané a takmer vyzametané porastové plochy. Tretí nechce v lese asfaltové cesty, chce štrkové. Štvrtý nechce ani štrkové, chce jamy a ryhy, aby si to užil. Piatemu sa nepáči prirodzené zmladenie, lebo v tom sa nedajú hľadať hríby. Šiestemu sa nepáčia viac etážové porasty, lebo nemá výhľad. A takto by som mohol pokračovať. Najväčší problém je to, že lesu na Slovensku rozumejú všetci. Teda si to aspoň myslia.

Na margo toho si dovolím povedať ešte jednu myšlienku. Som síce aj poľovník a poznám anatómiu zveri, ale v živote by som nerozprával chirurgovi, ako má operovať. Síce doma požívam elektrinu, ale v živote by som nerozprával elektrikárovi, ako má zapájať a inštalovať elektrické zariadenia. Síce máme v rodine člena, ktorý pracoval na tvorbe a projektovaní jadrovej elektrárne, ale v živote by som si nedovolil rozprávať jadrovým fyzikom, ako majú štiepiť atóm. Síce mám skúšku z lesných stavieb a technickej mechaniky, ale v živote by som sa architektom a stavbárom nemotal do toho, ako majú projektovať a následne stavať stavby...,“ zamýšľa sa Ing. Konečný.

Jozef Marko

 

Prečítané: 1830
(0 hlasov)
Lesmedium. All Rights Reserved.