Logo
Vytlačiť túto stránku

Minister Ján Mičovský je za jednotný rezort prírodných zdrojov. Envirorezort chce spravovať aj lesy

Je chybou, že sa lesy nepresunú pod envirorezort. Oddiali to ich ochranu a predĺži dobu, keď sa považujú za hospodársky priestor, ktorého cieľom je predaj dreva. Pre TASR to uviedol odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia SR. Šéf rezortu pôdohospodárstva Ján Mičovský povedal, že nie je dôležité, ktoré ministerstvo bude lesy napokon spravovať, ale aké vylepšenia sa presadia do praxe. Informácia je zverejnená na stránke Teraz.sk.

Doporučený Ilustračné foto Jozef Marko Ilustračné foto Jozef Marko

Minister životného prostredia Ján Budaj spolu s Mičovským po voľbách avizovali, že lesy sa spod rezortu pôdohospodárstva presunú pod MŽP. Ján Mičovský však v diskusii na Denníku N povedal, že neplánuje počas tohto volebného obdobia presúvať správu lesov. "Z ničoho som neupustil, veľa vecí sa pertraktovalo v minulosti a toto bola jedna z úvah, ale nikdy nevstúpila do bodu, aby sa stala nejakým jednoznačným plánom," podotkol pre TASR Mičovský.  Ján Budaj bol prekvapený obratom v postoji svojho kolegu. Plány, ktoré vyslovil Ján Mičovský, sú podľa MŽP SR "nejasné a netreba ich komentovať".

"Pri lesoch a vôbec pri prírode máme oveľa viac dôležitejších úloh, ako urobiť krajinu lepšou, než aby sme sa dookola bavili o tom, kde a aké presuny urobíme," hovorí pre TASR Ján Mičovský. Verí, že vznikne jednotné ministerstvo prírodných zdrojov, kam budú patriť všetky krajinné prvky.

Envirorezort plánuje v druhom štvrťroku 2021 prípravu nového zákona o ochrane prírody. Presadiť chce zmenu postoja štátu voči lesom. Prioritou má byť ekologická a zdravotná hodnota, nie predaj dreva, uvádza odbor komunikácie MŽP SR. Za zásadné Ján Mičovský považuje zavedenie prírode blízkeho hospodárenia v lesoch bez ťažby stromov na väčších plochách.

Prečítané: 1037
(1 Hlasovať)
Lesmedium. All Rights Reserved.