Logo
Vytlačiť túto stránku

ZSD SR: Podiel moderných drevostavieb stúpa. Spájajú sa v nich inovácie s tradičným remeslom

Od roku 2008 do roku 2019 sa podiel moderných drevostavieb na odovzdaných nových rodinných bytových domoch na Slovensku zvýšil z 5% na viac ako 10%. Ročne sa na Slovensku postaví a odovzdá približne 700 nových rodinných domov, ktoré sú postavené z konštrukčného systému na báze dreva. Sekcia drevostavieb Zväzu spracovateľov dreva SR (SD ZSD SR) si uvedomuje potenciál, ktorý sa v rozvoji stavieb na báze dreva skrýva. Do roku 2025 si SD ZSD SR dala za cieľ tento podiel zvýšiť na 30%. Informáciu publikoval generálny sekretár ZSD SR PhDr. Peter Zemaník na internetovej stránke v súvislosti so zverejnením výsledkov súťaže Drevostavba roka 2019.

Doporučený Ilustračné foto Jozef Marko Ilustračné foto Jozef Marko

Podľa informácií P. Zemaníka Sekcia drevostavieb ZSD SR v roku 2012 úspešne zaviedla vlastnú „Značku kvality“, ktorá ide nad rámec povinných certifikácií výrobkov a konštrukcií, a o pridelenie ktorej sa môžu uchádzať členovia ZSD SR. Tradične organizuje aj súťaž o „Drevostavbu roka“, kde členské spoločnosti SD ZSD SR nominujú svoje hotové realizácie za uplynulý rok. V tomto roku bolo za rok 2019 nominovaných 20 stavieb.

Odborná komisia posudzovala a bodovo ohodnotila architektúru stavby i projekt a technické parametre realizácie, ako aj vizuálny dojem diela. Vzhľadom na vysoký počet nominácií (oproti minulým ročníkom mohli realizačné drevostavbárske firmy nominovať viac ako jednu stavbu) sa komisia rozhodla oceniť až šesť drevostavieb.

Prvé miesto: Rodinný dom v Bratislave zhotoviteľa Úsporné Drevodomy s. r. o., Krásno nad Kysucou, autori: KubisArchitekti s.r.o. / Ing. arch. Daniel Kubiš, Borinka / Ing.  arch. Martin Hudec, PhD., Kvetoslavov, (22 bodov)

Druhé miesto: Rekreačný dom Smrečany, zhotoviteľa Kontrakting stavebné montáže, s.r.o., Žilina autori: Ing. arch. Pavol Pokorný | POKORNY ARCHITEKTI (15 bodov)

Tretie miesto: Dom pod Viničným vrchom,  zhotoviteľ DREVSTAV SLOVAKIA s. r. o. Žarnovica, autor projektu : Ing. arch. Janka JEŠKOVÁ, PhD., (14 bodov)

Štvrté miesto: Nadstavba rodinného domu Šurany, zhotoviteľ HolzHaus s. r. o., Detva, autor projektu: dipl. ing. arch. Igor Maťata, (13 bodov)

Piate miesto: AnuAzu, zhotoviteľ ZELENÁ STAVBA, s. r. o., Košice, autor projektu: Ing. arch. Peter Jurkovič, (11 bodov)

Šieste miesto: Individuálny dom 144, zhotoviteľ ATRIUM SK s. r. o., Banská Bystrica, autor projektu: Ing. arch. Daniel Marinica - štúdio CREATERRA, (6 bodov)

Mgr. Ľuboš Kolesár, výkonný riaditeľ ZELENÁ STAVBA, s. r. o., Košice na stránke ZSD SR o využití dreva v stavebníctve hovorí: „Drevostavby v sebe spájajú dva protiklady - inovácie a tradičné remeslo. A práve to ma na drevostavbách fascinovalo a zároveň inšpirovalo venovať sa navrhovaniu a realizácií drevostavieb. Dokonale využívajú synergický efekt týchto dvoch prvkov. Na jednej strane využívame neobmedzené možnosti inovácií, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu a na strane druhej sa opierame o tradíciu a remeslo, ktoré je tu už po stáročia. Videl som v tom veľký potenciál. Tvoríme zdravé drevodomy, preto ak sme presvedčení, že požiadavka klienta nie je v súlade s naším krédom, zákazku radšej odmietneme. Pomer drevostavieb voči murovaným stavbám každým rokom rastie. Najlepšou referenciou je spokojný klient. Moja vízia budúcnosti drevostavieb smeruje k občianskej vybavenosti, aby aj základné a materské školy, športové areály či knižnice mali svoje zastúpenie v drevostavbách na Slovensku.“

Naposledy zmenené: utorok, 11 august 2020 12:53
Prečítané: 307
(0 hlasov)
Lesmedium. All Rights Reserved.