Logo
Vytlačiť túto stránku

Štátni ochranári sa bránia obvinením lesníkov zo šírenia lykožrútov

Tvrdenia proti tvrdeniam. Vzájomné obviňovania. Zaštiťovanie sa odbornými stanoviskami a zároveň argumentovanie najväčšou pravdepodobnosťou. Vytrhnutie informácií z kontextu. Takto vyzerá mediálny dialóg medzi niektorými lesníkmi a ochranármi. Najnovší príklad je z dneška. Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR sa vyjadrila pre tlačovú agentúru TASR, že neodsúva povolenia na výrub. Rieši ich v lehotách na to určených. Pre TASR to uviedol námestník generálneho riaditeľa pre ochranu prírody ŠOP Peter Baláž. Vyjadrenia niektorých lesníkov o hrozbe, ktorú predstavujú stanoviská ochranárov k náhodným ťažbám, považuje ŠOP za zavádzajúce a tendenčné.

Doporučený Obnovené kalamitné hmoty na Kysuciach Ilustračné foto Jozef Marko Obnovené kalamitné hmoty na Kysuciach

ŠOP sa za posledné dva mesiace vyjadrila k náhodnej, kalamitnej ťažbe v chránených územiach pre viac ako 400 000 kubických metrov dreva. Peter Baláž uviedol, že k trom štvrtinám vydali súhlas na spracovanie bez podmienok. "K vyše 20 percentám z nahláseného objemu sme dali súhlasné stanovisko so zadefinovanými podmienkami, pričom iba v niektorých prípadoch bolo podmienkou odsunutie termínu spracovania z dôvodu hniezdneho obdobia chránených druhov vtákov," vysvetlil Baláž. Nesúhlas vydali podľa Petra Baláža v šiestich percentách nahláseného množstva kalamitnej ťažby. "Spracovaniu prevažnej väčšiny nahlásenej kalamitnej ťažby vôbec nebránime a lesníci majú v tomto voľné ruky," podotkol Peter Baláž.

Lesníci podľa TASR upozorňovali, že nespracované kalamitné drevo v lesoch je v značnej miere napadnuté lykožrútom, a je tak zdrojom nákazy aj pre zdravé okolostojace lesy. ŠOP však tvrdí, že k premnoženiu podkôrneho hmyzu s veľkou pravdepodobnosťou dôjde, a to bez ohľadu na ochranu prírody. "Celé desaťročia boli ignorované upozornenia, že pestovanie nestabilných rovnorodých smrečín je veľmi rizikové a vedci už dávno upozorňovali, že nastane práve táto situácia," konštatuje Peter Baláž. Pokračuje, že nestabilné smrekové porasty sa v určitom období začnú hromadne a rýchlo rozpadať, bude na nich pôsobiť vietor v kombinácií s podkôrnym hmyzom.

"V súčasnosti sledujeme iba logický a očakávaný dôsledok predchádzajúceho ignorovania hlasov odborníkov a pri aktuálnych klimatických zmenách je prakticky isté, že aj keby neexistovali žiadne obmedzenia zo strany ochrany prírody, drvivá väčšina smrekových porastov v našom regióne sa už zachrániť nedá,"
hovorí Peter Baláž.

Dôkazom je podľa Baláža región Kysuce, kde ochrana prírody nekládla boju s lykožrútom žiadne prekážky, a výsledkom sú "holé" kopce. Ochranári majú povinnosť chrániť prírodné bohatstvo a nechcú, aby sa v chránených územiach opakovali postupy "záchrany lesa", ktorých výsledkom bude obrovské odlesnenie, dodáva pre TASR Peter Baláž.

Prečítané: 408
(0 hlasov)
Lesmedium. All Rights Reserved.