Logo
Vytlačiť túto stránku

Memorandum o bratislavských prímestských lesoch: vedecké fakty majú dostať prednosť pred neodbornými emóciami

Starostlivosť o prímestské lesy Bratislavy, ktoré obhospodaruje štátny podnik LESY SR, sa zmení. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Hlavné mesto SR Bratislava, štátny podnik LESY Slovenskej republiky a Technická univerzita vo Zvolene dnes podpísali memorandum o podpore rekreačných funkcií lesov v okolí Bratislavy. Informáciu zverejnila agentúra SITA na svojej internetovej stránke WebNoviny.sk.  

Doporučený Ilustračné foto Jozef Marko Ilustračné foto Jozef Marko

„Projekt nastavenia obhospodarovania prímestských lesov, ktorý sa podarilo pripraviť vďaka úzkej spolupráci ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, štátneho podniku LESY SR a Technickej univerzity na základe najmodernejších vedeckých prístupov, bude patriť k najinovatívnejším v celej Európe,“ informovala masmédiá ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná.

SITA ďalej uvádza, že Technická univerzita vo Zvolene pripravila vedeckú analýzu dopadov modifikovania manažmentu lesov, ktoré spôsobí posilnenie rekreačných funkcií tejto lesnej oblasti. Na jej základe LESY SR a agrorezort predostreli možné alternatívy riešenia Hlavnému mestu Bratislava. To si vybralo najlepší variant pre udržanie a rozvoj rekreačných lesov s najefektívnejším využitím vynaložených nákladov.

„Som mimoriadne rád, že do diskusie o starostlivosti o lesy sa znovu dostala veda a odborné fakty. Chcem sa poďakovať všetkým signatárom za spoluprácu. Dosiahli sme obrovský krok vpred a starostlivosť o prímestské lesy sa stane príkladom pre celý európsky priestor,“ povedal pre SITA generálny riaditeľ štátneho podniku LESY SR Marián Staník.

LESY SR vďaka spoločnej dohode znížia v prímestských lesoch ťažbu a budú sa intenzívnejšie starať o rekreačné plochy. Mestu z nákladov, ktoré budú vo výške do 300 tisíc eur, poskytnú príspevok viac ako 50 %, ktorý bude magistrát štátnemu podniku každoročne uhrádzať. LESY SR zároveň podporia vznik dvoch navrhovaných prírodných rezervácií na území Lesného celku LESY SR Bratislava – Národnej prírodnej rezervácie Vydrica a Národnej prírodnej rezervácie Devínska Kobyla.

K problematike trvalo uržateľného hospodárenia v týchto lesoch sa budú signatári memoranda podľa správy agentúry SITA vyjadrovať voči verejnosti a médiám spoločne po vzájomnej dohode. Tak, aby vedecké fakty mali prioritu pred neodbornými emóciami. Medzi štátnym podnikom a hlavným mestom bude prebiehať intenzívna komunikácia o plánovanej a prebiehajúcej ťažbe. „Spoločne sme dnes preukázali, že aj zdanlivo nezmieriteľné strany, ak si spoločne sadnú za jeden stôl a dajú prednosť vedeckým dátam, faktom a spoločnému záujmu pre lepší život občanov našej krajiny, dokážu nájsť špičkové riešenia.,“ cituje agentúra SITA ministerku Gabrielu Matečnú.

 

Prečítané: 597
(0 hlasov)
Lesmedium. All Rights Reserved.