Logo
Vytlačiť túto stránku

V Bratislave chcú nájsť optimálny model starostlivosti o lesy určené na rekreáciu

Ťažba dreva na úrovni 4 988 m3 v roku 2019 bola v bratislavských mestských lesoch najnižšia v histórii. Odhadovaný ročný prírastok dreva je pritom 18 000 m3. TASR o tom informovala organizácia Mestské lesy v Bratislave a informáciu zverejnil aj portál SME.sk. Ťažba dreva je podľa nej od roku 2014 v bratislavských mestských lesoch výrazne znížená, na viac ako na polovici územia sa nerúbe vôbec.

Doporučený Ilustračné foto Jozef Marko Ilustračné foto Jozef Marko

V menšej časti lesov sa však môže ťažiť. "Väčšina dreva, ktoré v našom lese prirastie, v ňom aj zostáva. Takto to je už niekoľko rokov. Minulý rok sme dosiahli historicky najnižšiu ťažbu. Mestské lesy v Bratislave teda drevo ťažia, ale v porovnaní s minulosťou vo výrazne nižších objemoch," povedal pre TASR riaditeľ mestskej organizácie Matej Dobšovič.

Objem ťažby dreva by Mestské lesy v Bratislave chceli udržať na takejto úrovni. V budúcnosti plánujú výrazne znížiť negatívne vnímané dopady hospodárskej činnosti na rekreáciu, hlavne poškodenie lesných ciest, pohyb ťažkých mechanizmov či estetický dopad ťažby dreva na rekreačné prostredie.

"Založíme pracovnú skupinu zloženú z uznávaných lesníkov a ochranárov s cieľom dospieť k optimálnemu modelu starostlivosti o rekreačné lesy. Intenzívna spolupráca a komunikácia sa ukazuje ako jediný fungujúci spôsob zosúladenia potrieb návštevníkov lesa, ochrany prírody a lesného hospodárstva," vysvetlil M. Dobšovič.

Asistent riaditeľa Mestských lesov v Bratislave pre manažment projektov Marek Páva priblížil, že umožňujú zúčastňovať sa ochranárom na procese vyznačovania ťažby dreva, pričom k výberu jednotlivých stromov dochádza po spoločnej zhode s lesníkmi. "Všetky stromy s vysokou ekologickou či estetickou hodnotou zachovávame, a to aj v zóne, kde sa uskutočňuje lesné hospodárenie. Reflektujeme tak aj na ochranársky či rekreačný pohľad na les," povedal M. Páva.

Agentúra TASR dodáva, že Mestské lesy v Bratislave spravujú vyše 3 000 hektárov lesa vo vlastníctve hlavného mesta. Patria sem miesta ako Partizánska lúka, Železná studnička, Kačín, Kamzík či Horáreň Krasňany. Okrem vytvárania vhodných podmienok na rekreáciu obyvateľov sa organizácia zameriava aj na podporu ochrany prírody, ekovýchovu pre deti a šetrnú formu lesného hospodárstva.


Prečítané: 507
(0 hlasov)
Lesmedium. All Rights Reserved.