Logo
Vytlačiť túto stránku

Všetci chcú zonáciu TANAP-u a predsa nebude. Môžu za to iba peniaze?

V minulom roku bolo okolo TANAP-u skutočne rušno. Agrorezort sa ocitol pod silnou paľbou kritiky za výberové konanie na riaditeľa štátnych lesov, ktoré sa muselo opakovať. Lepšie nepochodil ani envirorezort. Po tom, ako správa národného parku predstavila návrh nového návštevného poriadku, minister neodolal nesúhlasnému tlaku verejnosti a všetko ostalo po starom. Nie je preto vôbec prekvapujúce, že vo funkčnom období tejto vlády sa nepodarí dohodnúť ani zonáciu TANAP-u napriek tomu, že všetky záujmové skupiny ju už vyše dve desaťročia veľmi chcú, aby boli konečne v TANAP-e jasne stanovené pravidlá, kde sa čo môže a naopak nesmie. Za všetko môžu, ako inak, peniaze. I keď...

Doporučený Ilustračné foto Jozef Marko Ilustračné foto Jozef Marko

Podpredseda vlády a minister životného prostredia László Sólymos pre TASR na konci starého roka povedal, že sa osobne stretol s jednotlivými aktérmi. Zdôraznil to, čo všetci vieme a akceptujeme, že v procese zonácie sa stretáva veľa záujmov, či už zástupcov cestovného ruchu, samotných obcí a miest, ako aj majiteľov pozemkov a urbariátov. „Narazili sme na milióny ďalších problémov. No vyzeralo to, že by sme vedeli nájsť dohodu,“ povedal pre TASR L. Sólymos.

Šéf envirezortu teraz tvrdí, že s väčšinou zúčastnených našiel kompromis, no kým sa to celé‚ ,sprocesovalo‘, niektorí vlastníci zmenili názor. Najväčším problémom sú podľa L. Sólymosa ceny pozemkov. „Pri odkúpení sme limitovanými finančnými možnosťami rezortu. No dohadovali sme sa najmä na nájmoch. Pri nich sa rozchádzali očakávania a naše zákonné možnosti,“ poznamenal.

TASR ďalej uvádza, že novú zonáciu TANAP-u sa pokúsil prijať už prvý kabinet Roberta Fica. Proti návrhu sa však zdvihla vlna kritiky. Práce na zonácii sa opäť rozbehli po obnovení envirorezortu počas pôsobenia Ivety Radičovej. Exminister József Nagy však po páde vlády v roku 2012 oznámil, že túto otázku bude musieť doriešiť nová garnitúra. Nepodarilo sa to nakoniec ani tej a zonáciu nedokončil ani Sólymosov predchodca Peter Žiga. Proti urýchleniu zonácie TANAP-u je napríklad Asociácia slovenských kúpeľov.

A Lesmedium.sk už len dodáva, čo je zrejme tiež každému jasné. Pokiaľ štát nebude mať dostatok finančných prostriedkov, aby mohol v rokovaniach o zonácii uspokojiť nároky vlastníkov pozemkov, tak všetky politické vyhlásenia o zonácii TANAP-u budú len marketingovou bublinou, ktorá spľasne každej vláde, bez ohľadu na to, ktoré strany v nej budú zastúpené.

Jozef Marko

Naposledy zmenené: sobota, 04 január 2020 15:08
Prečítané: 585
(0 hlasov)
Lesmedium. All Rights Reserved.