Logo
Vytlačiť túto stránku

Na Bruntálsku lesníci s lykožrútom už dobojovali

Je takmer za nami, hlásia o lykožrútovej kalamite správcovia lesov na Bruntálsku. Nie preto, že by nad chrobákom zvíťazili. Prišli však o väčšinu smrečín. Až osemdesiat percent lesov je preč, holiny sú na celkovej rozlohe stoviek hektárov a náhradná výsadba sa predpokladá na mnoho rokov dopredu, uvádza sa v úvode článku, publikovanom na portáli idnes.cz pred niekoľkými dňami.

 

Doporučený Ilustračná fotografia kalamitných plôch Foto František Pisarčík Ilustračná fotografia kalamitných plôch

Článok pokračuje informáciou o tom, že kombinácia sucha s atakom lykožrúta a podpňovky zmenila už navždy podobu podhoria Jeseníkov. „V oblasti je kalamita v záverečnej fáze. V tomto roku už objem náhodných ťažieb klesal a predpokladáme, že bude naďalej klesať aj v roku 2020,“ uviedla hovorkyňa Lesov Českej republiky Eva Jouklová. Postupný koniec boja s podkôrnikmi hlásia aj mestá a obce vo svojich lesoch v tejto oblasti. Zvyšky smrečín doťažujú v okolí Rýmařova, Krnova a Bruntálu.

Lesníci ďalej v článku informujú verejnosť o tom, ako obnovujú kalamitné porasty. Zalesňujú ich najmä vysádzaním duba, buka, borovice a jelše. Smrek sa obnovuje iba z náletu a lesníci ponechávajú rásť aj pionierske dreviny – brezu a jarabinu. Vzhľadom na to, že ide o oblasť vzdialenú približne 120 kilometrov od hraníc so Slovenskom a na viacerých miestach je situácia u nás obdobná, sú skúsenosti českých kolegov zaujímavé aj pre našich vlastníkov a obhospodarovateľov lesov.

Link na zmienený článok nájdete tu:  

https://www.idnes.cz/…/kurovec-kalamita-smrk-tezba-holiny.A…

 

Naposledy zmenené: streda, 27 november 2019 06:49
Prečítané: 780
(0 hlasov)
Lesmedium. All Rights Reserved.