Logo
Vytlačiť túto stránku

V Múzeu TANAP-u vás privíta veľká lebka tigra šabľozubého

Štátne lesy TANAP-u včera po dvojtýždňovej odstávke z dôvodu každoročných profylaktických a modernizačných prác opäť sprístupnili verejnosti Múzeum TANAP-u v Tatranskej Lomnici. Podľa informácií koordinátorky vonkajšej komunikácie ŠL TANAP-u Martiny Petránovej pri vchode do múzea pribudla nadrozmerná drevená lebka tigra šabľozubého, ktorá má byť pozvánkou na netradičnú výstavu, plánovanú na začiatok budúceho roka.

Doporučený Drevená lebka tigra šabľozubého pri vchode do Múzea TANAP-u Foto: Štátne lesy TANAP-u Drevená lebka tigra šabľozubého pri vchode do Múzea TANAP-u

Ako ďalej uviedla v tlačovej správe, počas dvoch týždňov stihli pracovníci Výskumnej stanice a Múzea TANAP-u vymeniť stopäťdesiat položiek rastlinných exponátov, ku ktorým tento rok pribudli aj dva nové, akrylátové exponáty zaliate v polyesterovej živici. „Ide o prvosienku najmenšiu a lomikameň protistojnolistý. Sú to vysokohorské trvalky s nízkym vzrastom osídľujúce skalné štrbiny, avšak kým prvosienku možno pozorovať aj v blízkosti turistických chodníkov, lomikameň rastie v lokalitách, ktoré sú pre návštevníkov Tatranského národného parku spravidla nedostupné,“ hovorí Zuzana Homolová botanička Štátnych lesov TANAP-u, ktorá je zároveň aj vedúcou Výskumnej stanice a Múzea TANAP-u.

Každoročné odborné ošetrenie majú za sebou i zoologické exponáty, revíziu stavu zbierkových predmetov, ich údržbu a úpravu vykonali výskumníci aj v etnografickej a historickej expozícii. Ako posledná prišla na rad fumigácia, teda plynovanie, ktorou sa zabezpečuje ochrana muzeálnych zbierok proti plesniam a roztočom.

V týchto dňoch pribudla pri vstupe do múzea nadrozmerná drevená lebka tigra šabľozubého, ktorá je pozvánkou na budúcoročnú výstavu drevených lebiek z dielne rezbára Šimona Chylu, absolventa Školy úžitkového výtvarníctva v Ružomberku. „Lebky sa bežne nevystavujú, aj preto sme sa rozhodli našim návštevníkom ponúknuť niečo menej tradičné. Keďže ide o niekoľkonásobne zväčšené modely, sú na nich dobre viditeľné detaily. Zakomponovať ich chceme priamo do výstavných priestorov, takže výstava bude v podstate doplnkom stálej expozície,“ upresňuje vedúca Výskumnej stanice a Múzea TANAP-u. Vernisáž je naplánovaná na 30. januára 2020.

Múzeum TANAP-u v Tatranskej Lomnici je otvorené celoročne, s výnimkou vianočných a novoročných sviatkov a tiež obdobia každoročnej modernizácie jeho expozícií. Vlani ho navštívilo viac ako 45-tisíc ľudí. Od svojho založenia v roku 1957 zhromaždilo v depozitároch vyše 62-tisíc zbierkových predmetov. Jeho prevádzkovateľom sú Štátne lesy TANAP-u.

Naposledy zmenené: streda, 27 november 2019 06:18
Prečítané: 1999
(0 hlasov)
Lesmedium. All Rights Reserved.