Logo
Vytlačiť túto stránku

Vlastníci lesov si povedali dosť a chystajú žalobu

Vlastníci lesov z jedenástich regionálnych združení, zoskupujúcich najmä urbáre, hospodáriace na takmer 400 000 hektároch pôdy, sídliace v Senci, Dubnici nad Váhom, Žiline, Kysuckom Novom Meste, Čadci, Tvrdošíne, Turanoch, Liptovskom Mikuláši, Poprade, Sabinove a Rožňave si povedali dosť a mobilizujú sa v boji za svoje práva.

Doporučený Predseda ÚNIE Ing. Ovseník a predsedovia regionálnych združení Turiec, Orava a Kysuce Foto: ÚNIA Predseda ÚNIE Ing. Ovseník a predsedovia regionálnych združení Turiec, Orava a Kysuce

Združuje ich ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska. Na jej stránke na sociálnej sieti sa v aktuálne uverejnenom statuse uvádza, že „zatiaľ všetci zástupcovia urbárov v Trenčianskom a Žilinskom kraji povedali: A už dosť, my sme les. Keď z nás štát nechce mať ľudí, starajúcich sa o lesy, ale úradnícke kreatúry, naťahujúce sa na nekonečných správnych konaniach s úradníkmi a mimovládkami o "nejasnė slovīčka" zákona o údajnej ochrane prírody, skladáme sa po jednom eure na hektár za obhospodarovanú pôdu. Aby sme z toho zaplatili nášho právnika. Za napísanie žaloby. Občanov Slovenskej republiky. Proti Slovenskej republike. So smútkom na dušiach. To sme to po 30-tich rokoch demokracie dopracovali. Občania musia žalovať svoj vlastný štát...! Aby im neupieral ich základné práva a slobody...“

Agentúra SITA uverejnila informáciu, že o výzve s týmto obsahom ešte v štádiu návrhu cez víkend hovorili urbárnici v Trenčianskom kraji. Šéf tamojšieho regionálneho združenia Juraj Vanko podľa agentúry SITA upozorňuje, že diskutovať o problematike lesov na národnej úrovni už nestačí. „S našimi oponentmi môžeme viesť diskusie už len na úrovni judikátov, či už našich alebo medzinárodných. Novelizovaný zákon o ochrane prírody napríklad hovorí, že v 4. a 5. stupni ochrany sa vyhlasujú chránené územia so súhlasom vlastníka. Ale samozrejme s dodatkom, že to neplatí, ak ide o územia európskeho významu a nesúhlas vlastníka by mohol ohroziť ich celistvosť. Pri rozporovom konaní nám ministerstvo sľúbilo, že tento dodatok zo zákona vypadne, čo sa však nestalo,“ zdôraznil J. Vanko s tým, že neštátni vlastníci lesov uvažujú o podaní na Európsky súd pre ľudské práva.  „Má to však háčik, toto podanie nebude lacné, ale ja si myslím, že ak každý prispeje eurom na hektár lesného pozemku, tak nám to nikomu krk nevykrúti,“ dodal J. Vanko.

Jozef Marko

Prečítané: 4318
(2 hlasov)
Lesmedium. All Rights Reserved.