Logo
Vytlačiť túto stránku

Tri milióny eur namiesto požadovaných dvadsať na pomoc neštátnym lesom v roku 2020?

Neštátni majitelia lesov by v roku 2020 mohli dostať od vlády finančnú pomoc vo výške aspoň troch miliónov eur. Skonštatovala to tento týždeň pre agentúru SITA ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky Gabriela Matečná. ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska však žiadala vládu o bezodkladnú masívnu pomoc slovenským lesom v budúcom roku vo výške až 20 miliónov eur.

Doporučený Kalamitné plochy v Nízkych Tatrách Foto Jozef Marko Kalamitné plochy v Nízkych Tatrách

Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka pre agentúru SITA uviedla, že sa už s premiérom Petrom Pellegrinim na tému podpory neštátnych lesov v budúcom roku rozprávala. "Na úvod roku 2020 chceme vypísať výzvu aspoň v objeme minimálne 3 miliónov eur. Chceme aspoň takýmto spôsobom zmierniť dopady kalamitných situácií v našich lesoch. Tieto kalamity sú ako v neštátnych, tak aj v štátnych lesoch," povedala pre SITA Gabriela Matečná.

Zástupcovia ÚNIE požadovali od vlády finančnú pomoc v lesnom hospodárstve na plnenie mimoprodukčných funkcií lesov vo výške 40 miliónov eur (20 mil. eur v roku 2019 a 20 mil. eur v roku 2020) a na zriadenie krízového štábu pre riešenie mimoriadnej situácie lesov Slovenska.

"Za vládu neviem presne odpovedať, koľko eur poskytneme neštátnym majiteľom lesov v budúcom roku, nakoľko ide o veľký finančný objem. Snažíme sa však pomôcť neštátnym lesom v ekologizačných snahách. Už minulý rok sme prostredníctvom štátnej pomoci dávali neštátnym majiteľom lesov objem 2,5 mil. eur na ekologizačné projekty," ozrejmila pre SITA G. Matečná.

Už pred rokom požiadali zástupcovia ÚNIE vládu o masívnu pomoc slovenským lesom, ktoré podľa ÚNIE stíhajú prírodné katastrofy posledných pätnásť rokov. “Nechceme vyplakávať nad výkyvmi počasia, ktoré nám nechce ako objektívny fakt, výrazne ovplyvňujúci aj vizuálny stav lesov, akceptovať slovenská verejnosť a ani politici. Na základe vlastného mapovania škôd, spôsobených vetrom a suchom, ktorému významne sekunduje podkôrny hmyz, likvidujúci celé spoločenstvá zelených stromov, sú hlásenia jednotlivých drobných obhospodarovateľov katastrofálne, a situácia je kritická,” uviedol pre agentúru SITA predseda ÚNIE Milan Ovseník.

Členmi Únie regionálnych vlastníkov neštátnych lesov Slovenska sú Bratislavské regionálne združenie vlastníkov neštátnych lesov a pasienkov Senec, Združenie trenčianskych vlastníkov súkromných, spoločenstevných a obecných lesov Dubnica nad Váhom, Slovenská spoločnosť urbárov a iných spoločenstiev Žilina, Okresné združenie vlastníkov neštátnych lesov Kysucké Nové Mesto, Regionálne združenie vlastníkov lesov okresu Čadca Zákopčie, Združenie vlastníkov neštátnych lesov Oravy Tvrdošín, Turčianske regionálne združenie vlastníkov lesov Turany, Liptovsko - Tatranské regionálne združenie vlastníkov lesov Liptovský Mikuláš, Regionálne združenie vlastníkov lesov Spiš Poprad, Šarišsko - zemplínske regionálne združenie vlastníkov neštátnych lesov Sabinov a Gemerské regionálne združenie vlastníkov neštátnych lesov Rožňava.

 

 

 

Naposledy zmenené: nedeľa, 10 november 2019 11:09
Prečítané: 867
(0 hlasov)
Lesmedium. All Rights Reserved.