Logo
Vytlačiť túto stránku

Kalamitné drevo má poslúžiť ako lacné palivo. Vlastníci lesov poukazujú na deformáciu trhu

Štátny podnik LESY SR bude v spolupráci so Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS) lacno predávať kalamitné drevo na kúrenie tým, ktorí ho potrebujú. Ako informoval hovorca podniku Pavel Machava, projekt s názvom Drevo z kalamity pomáha, sa uskutoční v období od 1. decembra do 31. januára budúceho roku. Správu zverejnila včera agentúra SITA a prevzal ju portál SME.sk. 

Doporučený Palivové drevo Ilustračné foto Jozef Marko Palivové drevo

V súčasnosti prebiehajú rokovania štátneho podniku LESY SR so ZMOS-om o zabezpečení transparentných pravidiel pre výhodný odpredaj kalamitného dreva, ktorého cena je zákonom prísne regulovaná. „Vychádzali sme zo skutočnosti, že sú to práve starostovia obcí a vedenia samospráv, ktorí najlepšie poznajú situáciu svojich obyvateľov a dokážu posúdiť, komu by malo byť kalamitné drevo na teplo v domácnosti adresované," vysvetlil P. Machava. Pre agentúru SITA dodal, že na základe požiadaviek jednotlivých samospráv zabezpečia LESY SR dovoz dreva v požadovanom objeme na starostami určené miesto. Následne samotná obec zabezpečí predaj a distribúciu dreva občanom.

V slovenských lesoch sa momentálne nachádza 200 000 m3 kalamitného dreva, ktoré je vhodné najmä na kúrenie v domácnostiach, teda ako palivové drevo. Cieľom projektu je využiť kalamitné drevo, ktoré nie je možné predať pre nízku kvalitu za štandardných obchodných podmienok a hrozí mu úplné znehodnotenie. „Drevo poslúži ako pomoc obyvateľom slovenského vidieka, ktorí ho využívajú na vykurovanie svojich príbytkov," uzavrel P. Machava.

Urbárnici melú z posledného, drevo pod cenu predávať nemôžu

Predseda ÚNIE regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska Milan Ovseník dnes pre Lesmedium.sk ocenil, že štát ide robiť sociálnu štátnu politiku a v tejto súvislosti dodal, že ÚNIA neustále poukazuje na možnosti "sociálnych podnikov" aj z radov súkromných podnikov. „Ale týmito opatreniami sa ide v súčasnosti opäť deformovať trh. Ak nebudú prijaté adekvátne opatrenia, môže to výrazne prispieť k likvidácii mnohých malých súkromných podnikov - urbárov na dedinách. Mnohé už melú z posledného. Paradoxne, keby oni chceli predať drevo "pod cenou", daniari by ich okamžite "dodanili"! Preto apelujeme na vládu Slovenskej republiky! Bezodkladne pomôžte, lebo hornaté vidiecke oblasti Slovenska budú hynúť. Ako ich smrečiny! Naberte politickú odvahu, aj keď je pred voľbami - choroby nepoznajú voľby,“ vyzýva M. Ovseník.

Podľa jeho slov v Českej republike senát tento týždeň schválil novelu zákona o lesoch, ktorá umožňuje po podpise prezidenta okamžite uvoľniť pre neštátnych obhospodarovateľov lesov viac ako 50 miliónov eur, ktoré vyčlenila vláda v prvej „várke“ na finančný príspevok na zmiernenie podkôrnikovej kalamity.

Jozef Marko

 

 

Naposledy zmenené: piatok, 01 november 2019 10:59
Prečítané: 1376
(0 hlasov)
Lesmedium. All Rights Reserved.