Logo
Vytlačiť túto stránku

Situácia s pozemkovými úpravami je vážna. Majú začať na kritických miestach

Zoznam prvých 120 katastrálnych území, na ktorých sa začnú realizovať pozemkové úpravy, bude známy a predložený vláde do konca novembra. „Pozemkové úpravy začnú na kritických miestach podľa naliehavosti. Stanoví sa poradie, v akom ich bude nutné vykonávať. Tento návrh bude musieť ešte vláda schváliť,“ informoval na konferencii Ako zjednotiť slovenskú pôdu riaditeľ pozemkového odboru, sekcie legislatívy, Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Andrej Vašek. Správu z konferencie zverejnila agentúra SITA na internetovej stránke WebNoviny.sk.

Doporučený Ilustračné foto Jozef Marko Ilustračné foto Jozef Marko

„Verím, že pozemkovým úpravám na Slovensku svitá na lepšie časy. Prichádza prelomová doba. Aby sme stihli pozemkové úpravy v horizonte 30 rokov, tak ako to schválila Vláda SR, budeme mať čo robiť. V prvom rade preto treba stanoviť poradie, v akom bude treba nutné pozemkové úpravy vykonať. Začať treba problematickými miestami,“ uviedol Andrej Vašek.

Na Slovensku je v súčasnosti podľa údajov agrorezortu 8,4 milióna vlastníckych parciel, 4,4 milióna evidovaných vlastníkov pozemkov a 100,7 milióna spoluvlastníckych vzťahov. Priemerný počet spoluvlastníkov na jednu parcelu je 11,93. Jeden vlastník v priemer vlastní 22,74 parciel.

„Z týchto čísiel vidíme vážnosť situácie v Slovenskej republike s pozemkovými úpravami. Ak vláda schváli zoznam a jeho financovanie, začneme v marci, prípade apríli budúceho roka verejné obstarávanie v dotknutých 120 územiach. Aj minulý týždeň bola vláde predložená novela zákona o pozemkových úpravách, ktorá by ich mala urýchliť,“ dodal podľa agnetúry SITA Andrej Vašek.

Rektorka Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre Klaudia Halászová si uvedomuje nutnosť pozemkových úprav: „Potrebujeme do poľnohospodárstva dostať mladých ľudí a moderné technológie. Pozemkové úpravy k tomu dopomôžu. Krajine sa totiž treba venovať ako celku.“

Prečítané: 463
(0 hlasov)
Lesmedium. All Rights Reserved.