Logo
Vytlačiť túto stránku

Mestské lesy Tisovec: z dreva by sme sotva vyžili

Zhruba o tretinu menej dreva oproti pôvodnému plánu vyťaží v roku 2019 vo svojich lesoch samospráva mesta Tisovec v okrese Rimavská Sobota. Na poslednom zasadnutí mestského zastupiteľstva o tom informoval poslanec a zároveň riaditeľ Mestských lesov Tisovec Karol Kubíni. „Na tento rok aj vzhľadom na situáciu, ktorá je na trhu s drevom, sme naplánovali ťažbu na 12 000 kubických metrov dreva. Vyzerá to však tak, že sa zrejme nedostaneme ani na 8 000 kubíkov,“ konkretizoval K. Kubíni. Informáciu zverejnila agentúra TASR a je publikovaná na spravodajských portáloch Teraz.sk a SME.sk.

Doporučený Ilustračné foto Jozef Marko Ilustračné foto Jozef Marko

Situáciu na trhu s drevom podľa K. Kubíniho ovplyvňuje začínajúca sa recesia v hospodárstve, čoho následkom je pokles objednávok a prepad cien. Spomenul, že v súčasnosti je v dôsledku kalamít výrazný prebytok dreva na trhu, pričom hlavne u najmenej hodnotných druhov ihličnatého dreva je cenový pokles taký drastický, že cena už v podstate nepokrýva ani ťažbu a odvoz z lesa. „Nehovoriac už o následnej úprave porastov a zalesňovaní,“ konštatoval riaditeľ Mestských lesov v Tisovci.

V súčasnosti je podľa jeho slov problém drevo na trhu vôbec predať a Mestské lesy Tisovec preto aktuálne zarábajú hlavne na službách. „To znamená, že robíme odvoz a rôzne služby pre ľudí, bager či nejakú stolársku výrobu. Sme radi, že portfólio máme takéto, lebo z dreva by sme momentálne mali veľký problém prežiť,“ povedal K. Kubíni a doplnil, že do dvoch rokov by sa ceny dreva mohli upraviť.

V predchádzajúcich rokoch 2014 až 2017 bol v tisovských lesoch vyšší objem ťažby, podľa riaditeľa Mestských lesov Tisovec však šlo o obdobie, keď spracovávali drevo z veternej kalamity, ktorá postihla región pred piatimi rokmi.

Prečítané: 677
(0 hlasov)
Lesmedium. All Rights Reserved.