Logo
Vytlačiť túto stránku

Komentár: Lesy už dávno nepatria všetkým a nikomu

Za socializmu tomu tak bolo, lesy boli všetkých a nikoho. A tak sa v nich aj niektorí ľudia správali. V demokracii sú ale lesy buď štátne alebo privátne a v nich hospodária súkromní vlastníci, ktorým tieto lesy právoplatne patria. Niektorí ľudia sa však aj v týchto lesoch správajú tak, akoby sa od roku 1989, čiže 30 rokov po takzvanej Nežnej revolúcii, nič nezmenilo.

Doporučený Vstup do Jaloveckej doliny Foto Jozef Marko Vstup do Jaloveckej doliny

Peter Staroň, odborný lesný hospodár v Urbárskom pozemkovom spoločenstve v Bobrovci o tom, ako vnímajú návštevníci lesa jeho majiteľov hovorí: „S turistami, ktorí idú na Červenec alebo na Mních sa stretávam denne. A pýtajú sa ma, preboha, čo sa to tu robí, prečo je tu toľko suchých stromov, čítame, že vy lesníci ste tí škodcovia lesa. Pristavím sa pri nich, porozprávame sa a keď odchádzajú povedia, viete čo, ale my sme otočení o 180 stupňov, keď ste nám to vysvetlili. Hovorím im o tom, ako meníme drevinové zloženie porastov a reagujeme tak na zmenu klímy. Ako sadíme aj listnáče, smrekovec a borovicu.

Každý v súčasnej dobe sociálnych sietí poukazuje na lesníkov, že sú tí zlí. Ale na to, aby sme mohli hospodáriť v lesoch, potrebujeme cesty a keby to bolo na ochranároch, tak by v týchto lesoch žiadne cesty neboli. Vravím turistom, vy chodíte po týchto cestách, bicyklujete sa po nich, ale tie vybudovali vlastníci týchto lesov. Nájdu sa však takí turisti, ktorí keď uvidia nápis Lesná stráž, tak nás pošlú, nechcem povedať vulgárne, kam. Hovoríme im, ale ľudia, veď tu ste na súkromnom majetku. A oni na to, tu je TANAP, čo chcete, iba ničíte prírodu. Nehovoriac o tom, ako u niektorých ľudí stúpa voči nám, lesomajiteľom, agresivita.“

Je logické, že lesomajiteľom po takýchto skúsenostiach dochádza trpezlivosť. Prichádzajú na to, že až keď návštevníci lesov budú musieť platiť, čo i len symbolickú sumu za to, že môžu užívať súkromný majetok a teda majetok vlastníkov lesov, uvedomia si, že lesy, v ktorých môžu relaxovať, niekomu patria. A podľa toho sa budú správať nielen v samotných lesoch, ale aj voči tým, ktorí v nich hospodária.

Verejnoprávna televízia včera odvysielala v hlavných večerných správach reportáž o tom, ako sa spojili štyri urbárske pozemkové spoločenstvá a na piatich odstavných plochách na ich pozemkoch začali vyberať parkovné od návštevníkov Račkovej doliny – jednej z najviac vyhľadávaných dolín vo Vysokých Tatrách. Nikto z návštevníkov v odvysielanej reportáži nespochybnil právo lesomajiteľov vyberať parkovné, pretože je pochopiteľné, že tieto finančné prostriedky majú urbárnikom pomôcť zabezpečovať opravy a údržbu nimi vybudovaných ciest. Problém je zatiaľ iba v tom, že ho môžu zaplatiť formou SMS-ky a zahraniční turisti s tým majú technický problém, ktorý ale urbárnici sľúbili odstrániť.

Aj urbárnici z Bobrovca chcú prijať také opatrenia pre ľudí, ktorí sa dovezú autami až na začiatok Jaloveckej doliny v Západných Tatrách, aby pochopili, že to nemôžu považovať za samozrejmosť. Myslím, že je to jediná správna cesta a že po nej pôjdu postupne aj ďalší súkromní vlastníci lesov. Pretože inak sa rešpektu nedočkajú.

Jozef Marko

Naposledy zmenené: nedeľa, 01 september 2019 12:38
Prečítané: 1819
(0 hlasov)
Lesmedium. All Rights Reserved.