Logo
Vytlačiť túto stránku

Postreh: Bachledka patrí k miestam, na ktorých by lesníci nemali chýbať

Chodník korunami stromov v Bachledovej doline pri Ždiari, obklopený lesnými porastmi Spišskej Magury, sa stal vyhľadávanou turistickou atrakciou. Vyhliadková veža je vysoká až 32 metrov, dĺžka chodníka na 120-tich mohutných drevených podperách je viac ako 600 metrov a najväčší strom, použitý pri výstavbe tohto majestátneho diela, bol podľa stránky strediska vysoký 25 metrov a mal priemer 48 centimetrov. Denne smerujú k Chodníku korunami stromov v Bachledovej doline tisíce zvedavých turistov z domova a zo zahraničia. Mal som možnosť presvedčiť sa, že od jeho návštevy ich neodradí ani nepriaznivé počasie.

Doporučený Foto Jozef Marko Foto Jozef Marko

Turistom nevadí ani čulý stavebný ruch, ktorý vládne pri rozširujúcich sa parkovacích plochách, pokladniach a stanici lanovky. Pri vyhliadkovej veži zasa rastie ako z vody a podľa vhodne umiestnenej vizualizácie parádna vyhliadková reštaurácia. Partnerom rýchlo sa rozvíjajúceho strediska v Bachledke je známa automobilka, ktorá sa na najfrekventovanejšom mieste prezentuje vystaveným autom aj veľkým bilboardom s logom a sloganom. Na samotnom chodníku vo výške 24 metrov nad zemou je umiestnených niekoľko tabúľ náučného chodníka. Na niektorých z nich sú texty o kalamite, pôsobení vetra a ďalších javoch, vyskytujúcich sa v okolitých lesoch. Všimol som si, že informácie na nich pripravila a partnerom strediska v tejto oblasti je Správa Pieninského národného parku.

Lesníci sa v rámci tejto veľkej turistickej atrakcie, umiestnenej uprostred lesov, v ktorých pilčíci aktuálne pokračujú v spracovaní kalamity, nijako neprezentujú. Nikde som nevidel napríklad bilboard, na korom by mohlo byť napísané, že práve lesníci obnovujú pre ľudí kalamitami poškodené a zničené lesy. Nikde nie je názorne prezentovaná informácia o tom, koľko stromčekov a akých druhov lesníci museli vypestovať, aby mohli vysadiť nový, zdravý les na obrovských plochách, zasiahnutých vetrovou a podkôrnikovou kalamitou. Nikde sa tu nenachádzajú ani ďalšie dôležité lesnícke posolstvá pre verejnosť. Myslím, že je to veľká škoda. Bachledka mi pripadá z hľadiska propagovania významu lesníckej práce ako premárnená príležitosť. Určite patrí medzi tie miesta na Slovenku, na ktorých by nemali lesníci a ich marketing chýbať.

Jozef Marko

Prečítané: 504
(0 hlasov)
Lesmedium. All Rights Reserved.