Logo
Vytlačiť túto stránku

Vlkári chcú dočasne zastaviť ťažbu dreva, ministerka Matečná varuje pred väčšími škodami

Za úbytok lesov na Slovensku môže zmena klímy. Veľké množstvo najmä smrekových porastov nedokáže odolávať náporu veterných smrští, sucha či nevídanému rozmachu škodlivých činiteľov. Vo vyhlásení pre masmédiá to v piatok 12. júla konštatovala ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná. Reagovala tak na návrh Lesoochranárskeho zoskupenia Vlk na dočasnú ťažobnú uzáveru v lesoch. KDH chce pripraviť analýzu takéhoto zásadného opatrenia.

Doporučený Mračná nad slovenskými lesmi Foto Jozef Marko Mračná nad slovenskými lesmi

Ministerka G. Matečná zdôraznila, že v snahe zabrániť ešte väčšej škode majú lesníci zákonnú povinnosť odstrániť kalamitu do šiestich mesiacov, aby nákaza nenapádala aj zdravé stromy. “Ak nebudeme robiť nič, škody budú omnoho väčšie. Nerobiť nič znamená, že naše lesy budú ubúdať ešte rýchlejším tempom. Potrebujeme sadiť, nie sedieť so založenými rukami,“ cituje ministerku agentúra SITA.

Podľa ministerky G. Matečnej lesníci robia, čo je v ich silách, aby boli na Slovensku zdravé lesy. Drevo z kalamitných porastov neodstraňujú pre zisk, ale aby zabránili šíreniu nákazy. “Pretože v súčasných klimatických podmienkach sa lykožrút šíri mimoriadne agresívne a napáda aj zdravé stromy. Tie potom vysychajú a trvá to dlhé desaťročia, kým na ich mieste vyrastie nový les,” vysvetlila ministerka. Ako príklad uviedla Vysoké Tatry, kde plocha zničená lykožrútom je už taká veľká, ako plocha, ktorú zasiahla veterná smršť v roku 2004. Na mieste, kde lesníci vyrúbu stromy, najneskôr na druhý rok zasadia nové stromčeky. Len počas tohtoročnej jari vysadili štátni lesníci 12 miliónov nových stromov.

Pozitívnym príkladom, ako možno sanovať následky kalamity, je Horehronie, konkrétne Osrblie, kde veterná kalamita v roku 1996 zasiahla veľkú časť lesov. “Po spracovaní následkov kalamity naši lesníci na holinách vysadili takmer deväť miliónov sadeníc nových stromčekov rôznych druhov drevín. Dnes na týchto plochách nájdeme krásny a zdravý zmiešaný les a holé plochy si pripomíname už len na fotografiách,” dodáva v stanovisku agrorezortu G. Matečná.

Náčelník Lesoochranárskeho zoskupenia Vlk Juraj Lukáč v piatok 12. júla povedal, že situácia v našich lesoch je extrémne zlá a preto si vyžaduje extrémne riešenie. “Vyhlásiť dočasnú uzáveru na ťažbu dreva v našich lesoch, aby sa získal čas na zavedenie systémového poriadku, čo sa týka ťažby, kontroly a aj predaja dreva,” uviedol podľa agentúry SITA na tlačovej konferencii. Podľa neho ministerstvo pôdohospodárstva tvrdí, že všetko v našich lesoch je v poriadku a rozloha lesov vzrastá. “Satelity, ktoré sú mimo dosahu ministerstva pôdohospodárstva, však podľa neho ukazujú krutú pravdu, že za desať rokov zmizlo na Slovensku 700 kilometrov štvorcových lesa, čo je približne rozloha Nízkych Tatier.” Podľa J. Lukáča les je rúbaný na Slovensku rýchlejšie ako lesy prirastajú. Preto chce, aby bola urobená inventarizácia skladových zásob.

Predseda KDH Alojz Hlina považuje úbytok lesov a klimatické zmeny za vážny problém. “Ľadovce sa topia a na Slovensku sa stromy intenzívne ťažia,” povedal pred novinármi A. Hlina. Preto jeho strana odborne zhodnotí návrh ťažobnej uzávery. V najbližších týždňoch bude zbierať odborné stanoviská a vyhodnocovať, na aký časový úsek by bolo vhodné uzáveru zrealizovať. “Možno sa riešenie združenia Vlk môže zdať radikálne, my sme pripravení urobiť analýzu tohto opatrenia, aké socio-ekonomické dopady to bude mať,” dodal A. Hlina.

 

Naposledy zmenené: sobota, 13 júl 2019 20:00
Prečítané: 935
(0 hlasov)
Lesmedium. All Rights Reserved.