Logo
Vytlačiť túto stránku

LESY SR a Zväz spracovateľov dreva SR si vymieňajú odkazy cez médiá

Cena dreva v Čechách je síce nižšia, no po započítaní ceny dopravy ide o minimálny rozdiel. Štátny podnik LESY SR takto zareagoval v tlačovej správe na vyhlásenie Zväzu spracovateľov dreva SR, ktorý tvrdí, že LESY SR majú vyššie ceny dreva ako sú nastavené v susednej Českej republike. Reakciu najväčšieho lesníckeho podniku u nás zverejnil dnes spravodajský portál Webnoviny.sk. Cez médiá si tak vymieňajú odkazy čoraz častejšie už nielen lesníci a ochranári, ale aj lesníci s drevármi.

Doporučený Ilustračné foto Jozef Marko Ilustračné foto Jozef Marko

Podľa vyjadrenia LESY SR, š.p. je priemerný náklad na dopravu dreva z Čiech na Slovensko na úrovni 15 až 20 eur za meter kubický, čo je približne úroveň cien dreva, stanovených štátnym podnikom. Podľa obchodného riaditeľa Tomáša Kloučka je zároveň kvalita slovenskej drevnej suroviny vyššia ako je kvalita dreva, dovážaného z Českej republiky. Pri nastavovaní obchodnej politiky a stratégie obchodu sa LESY SR snažia podľa T. Kloučka skĺbiť požiadavky domácich spracovateľov a zároveň aj udržať trhové ceny, porovnateľné s konkurenciou. „LESY SR nikdy, ani historicky, neboli zdrojom najlacnejšieho dreva medzi tuzemskými producentmi drevnej hmoty. Nebude tomu tak ani v budúcnosti. Našim zmluvným partnerom ponúkame obrovskú výhodu, ktorou sú stabilné obchodné kontrakty, zabezpečujúce pravidelný prísun suroviny na ich spracovateľské prevádzky v každom ročnom období, čo nie je možné tvrdiť o privátnom sektore,“ povedal T. Klouček.

Zväz spracovateľov dreva SR však tvrdí, že privátny sektor dokáže reagovať efektívnejšie a ceny sú mnohonásobne nižšie.„Nerozumieme enormnému tlaku, ktorý Zväz spracovateľov dreva SR aj s dvoma najväčšími spracovateľmi dreva na Slovensku, ktorý vyvíjajú na náš podnik ohľadom zníženia cien, keďže v privátnom sektore by podľa ich tvrdení absolútne nemali mať problém nakúpiť dostatok lacnej kvalitnej hmoty pre svoje prevádzky,“ pokračoval pre agentúru SITA T. Klouček. LESY SR nemôžu podľa neho akceptovať zníženie cien pod výrobné náklady. Preto budú hľadať možnosti, ako čo najlepšie zhodnotiť drevo, a to aj na úkor vývozu časti produkcie mimo Slovenska. Ak Zväz spracovateľov dreva SR nebude odoberať drevo za dohodnuté ceny, LESY SR ho ponúknu lokálnym slovenským spracovateľom a potom aj do zahraničia.

Zväz spracovateľov dreva SR uviedol pre agentúru SITA 11. júla, že slovenský trh je doslova zaplavený lacnou drevnou, predovšetkým smrekovou hmotou, najmä z Českej republiky.

„Túto situáciu hlavne ovplyvňujú zvýšené ťažby smrekovej guľatiny, predovšetkým kvôli zvýšeným vplyvom biotických činiteľov, ktoré sa prejavujú predovšetkým v plošnom poškodení smrekových porastov lykožrútom. Lesní hospodári sú navyše nútení ťažiť aj veternými kalamitami poškodenú guľatinu,“ cituje spravodajský portál Webnoviny.sk generálneho sekretára Zväzu spracovateľov dreva Petra Zemaníka. „Ceny guľatiny sú na desaťročnom minime v celom európskom priestore. Táto situácia spôsobuje prudký pokles cien reziva a všetkých vedľajších produktov, ako sú tzv. biela štiepka (na výrobu celulózy alebo viskózy) a piliny. Toto výrazne ovplyvňuje konkurencieschopnosť slovenských píl na európskom trhu. Vysoké ceny vstupov, rastúce ceny energií, prepravy a klesajúce ceny výrobkov v tom lepšom prípade zabraňujú plánovaným investičným akciám drevospracovateľov, v horšom ich nútia k utlmovaniu výroby,“ dodáva P. Zemaník.

 

Prečítané: 905
(0 hlasov)
Lesmedium. All Rights Reserved.