Logo
Vytlačiť túto stránku

Brožúra NATURA 2000 a slovenská realita

ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska na svojom facebookovom profile aktívne komunikuje lesnícke a súvisiace témy a zaujíma postoje vlastníkov lesných pozemkov k aktuálnym otázkam a problémom, ktoré sa ich týkajú. Najnovšie komentuje brožúrku NATURA 2000 - PARTNERSTVO V ZÁUJME OCHRANY PRÍRODY - aktualizácia z roku 2009 a zamýšľa sa nad tým, ako sa nám na Slovensku podarilo naplniť plány Európskej komisie uvedené v brožúre, vydanej pred desiatimi rokmi.

Doporučený Ilustračné foto Jozef Marko Ilustračné foto Jozef Marko

V kapitole Lesníctvo a lokality NATURA 2000 sa píše: "Vyhlásenie lokality za lokalitu NATURA 2000 neznamená, že všetky lesy sa musia prestať hospodársky využívať, no môže byť nutné činnosti prispôsobiť tak, aby neohrozovali vzácne druhy a biotopy v danej lokalite". Takže nikde ani náznak 75% bezzásahu v takzvaných národných parkoch, dodáva ÚNIA.

Ďalšia citácia z brožúrky o NATURA 2000: "Opäť platí, že rozhodnutia o dlhodobej správe sa prijímajú v individuálnych prípadoch a po porade so zainteresovanými stranami z danej oblasti a vlastníkmi dotknutých pozemkov." A následne komentár ÚNIE: „To sú slová. Nie donútenie, ale dohoda.“

"Podľa nového nariadenia o rozvoji vidieka (2007 – 2013) sú na tento proces k dispozícií finančné prostriedky EÚ pre súkromné lesy v sústave NATURA 2000." Toľko citácia z brožúrky a takáto je podľa ÚNIE realita: „Koľkože sme ich na Slovensku naprogramovali ? Akúže výmeru sme dokázali ročne podporovať? Mizivé percentá, ktoré ešte aj šetrili zdroje štátneho rozpočtu.“

ÚNIU zaujali v komentároch na sociálnej sieti príklady dobrej praxe, napríklad zmluvy o správe lesa vo Francúzsku, o ktorých sa v brožúre píše: "Vo Francúzsku sa nachádza polovica lesných typov biotopov, uvedených v prílohe I k smernici o biotopoch. Preto vyše 40 % lokalít NATURA 2000, navrhovaných vo Francúzsku, obsahuje lesný prvok. Väčšina z nich je v súkromnom vlastníctve – nejde o veľké lesnícke spoločnosti, ale o malých súkromných vlastníkov pozemkov (priemerná veľkosť pozemku predstavuje 4 ha). Z tohto dôvodu si Francúzsko zvolilo na realizáciu sústavy NATURA 2000 právny mechanizmus založený na dobrovoľnej spolupráci na miestnej úrovni.

Pre každú lokalitu NATURA 2000 sa pod dohľadom miestnych úradov pripravia usmernenia v oblasti správy, aby bolo možné určiť, čo konkrétne je potrebné na ochranu danej lokality a aké praktické opatrenia (vrátane finančných prostriedkov) sú nevyhnutné." ÚNIA zdôrazňuje, po čom márne a dlhodobo volá aj na Slovensku: „Individuálne posúdenie, vhodné pre danú lokalitu s určením nevyhnutných finančných prostriedkov!!!“

ÚNIU zaujal aj príklad dobrej praxe, spojenej s ochranou tetrova hlucháňa, zo Správy lesov v Nemecku:  "Čierny les (Schwarzwald) v južnom Nemecku je posledným ostávajúcim domovom tetrova v strednej Európe. V deväťdesiatych rokoch minulého storočia sa 80 km² lesa, ktorý bol predtým hospodárskym lesom s vysokými výnosmi, vyňalo z produkcie. Cieľom bolo vrátiť les do prirodzenejšieho stavu. Pre tetrovy to však nebola dobrá správa. Bez ľudských zásahov les z hľadiska prežitia mnohých lesných druhov príliš zostarol, stal sa príliš rovnomerným a hustým a prestal sa vyznačovať komplexnou mozaikou typov biotopov, ktoré tetrov potrebuje na prežitie. Regionálny lesnícky inštitút sa preto rozhodol vrátiť k aktívnej správe danej oblasti, ktorá vychádza z potrieb v oblasti ochrany tohto druhu. Dospelo sa k záveru, že na získanie optimálneho biotopu pre tetrova nie je potrebné vyčleniť celý les. Malo by stačiť 30 – 45 % s tým, že postupom času by sa vyhradené časti lesa obmieňali. O osobitných správnych predpisoch, potrebných na tento účel, sa diskutovalo s miestnymi lesníkmi, ktorí sa následne zmluvne zaviazali k ich realizácii."

Čo dodať? ÚNIA po prečítaní brožúry konštatuje: „Brožúra hodná slovenského snára? Nie, pre rozumných ľudí by mala byť príručkou, aká má byť konečne slovenská cesta NATURY 2000 v pripravovanom programovom období 2021 - 2027. Aby sme aspoň časť poopravovali z toho, čo sme za 15 rokov pokazili.“

 

Prečítané: 1873
(0 hlasov)
Lesmedium. All Rights Reserved.