Logo
Vytlačiť túto stránku

Vláda zasadala v Belianskych Tatrách, témou boli lesy

Agrorezort navrhuje medzinárodnú certifikáciu národných parkov a chránených oblastí.

Doporučený Vláda zasadala v Belianskych Tatrách, témou boli lesy

Starostlivosť o lesy, ale najmä riešenie vážnej situácie spôsobenej veternými kalamitami v lesoch, to boli hlavné témy, ktorým bolo venované špeciálne rokovanie vlády v Belianskych Tatrách.

„Zmena klímy a s tým narastajúce teploty spôsobujú, že stromy v lese sú oslabené a strácajú prirodzenú schopnosť odolávať najmä biotickým škodcom. Výsledkom je napadnutie stromov podkôrnym a drevokazným hmyzom a odumieranie lesov na rozsiahlych územiach Slovenska. Aj preto sme iniciovali špeciálne výjazdové rokovanie vlády venované lesom," uviedla Gabriela Matečná, podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR

Členovia vlády navštívili lesy postihnuté kalamitou. Ide o lokalitu, kde sa nachádzajú lesy, ktoré v roku 2004 postihla nebývalá katastrofa. Víchrica zničila takmer 12 600 ha lesa a polámala stromy v objeme približne 3,5 mil. m³. „Rok 2004 nebol však ojedinelou udalosťou. S ohľadom na meniace sa klimatické pomery, väčšie alebo menšie vetrové kalamity sa na našom území objavujú pomerne pravidelne. Je preto potrebné, aby existovala v našej krajine jasná stratégia ako postupovať, aké opatrenia v lesoch realizovať, aby sme zachovali zdravé lesy a životné prostredie aj pre budúce generácie," vyhlásila Gabriela Matečná.
Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka považuje za rozhodujúce opatrenie na riešenie problémov v oblasti ochrany prírody zosúladenie cieľov environmentálnej stratégie so štátnou lesníckou politikou. „Navrhujeme, aby všetky národné parky a chránené krajinné oblasti prešli medzinárodnou certifikáciou a následne chceme odštartovať diskusiu o zonáciach."

Vláda schválila aj niekoľko konkrétnych opatrení v lokalite Vysokých Tatier. Na vybudovanie odpadových klietok proti medveďom pôjde 800-tisíc eur, na protipovodňový múr v Javorovej doline 300-tisíc eur a na opravu chodníkov a ciest zničených tohtoročnými záplavami 300-tisíc eur. Samostatným opatrením je materiálne zabezpečenie boja proti africkému moru ošípaných, ktorého neriešenie môže znamenať vážne riziko pre domáce chovy ošípaných a diviačiu poľovnú zver. Vláda na preventívne opatrenia proti tejto vysoko kontagióznej infekcii vyčlenila 6,2 milióna eur.

„Slovensko patrí svojimi prírodnými hodnotami k najbohatším krajinám Európy. Lesy pokrývajú viac ako 41% povrchu našej krajiny. Po tisícročia plnili a plnia významné produkčné, ochranné, environmentálne, ale aj celospoločenské funkcie. Poskytujú človeku nielen nenahraditeľný zdroj energie, ale pomáhajú tiež zachovávať biodiverzitu, predchádzať klimatickým zmenám, chránia pôdu a vodu a sú domovom vzácnych druhov rastlín a živočíchov. Aj preto je našou povinnosťou chrániť ich a starať sa o ne," uzatvorila ministerka Gabriela Matečná.

Prečítané: 2076
(0 hlasov)
Lesmedium. All Rights Reserved.