Logo
Vytlačiť túto stránku

Nová sezóna v Lesníckom skanzene

Známy Lesnícky skanzen vo Vydrovskej doline pri Čiernom Balogudnes odštartoval svoju 11. sezónu.

Za predchádzajúcich desať rokov prešlo jeho zastávkami približne 388.000 turistov a ďalších návštevníkov, ktorí sa zaujímajú o náš les. "Návštevnosť Vydrovskej doliny a skanzenu sa od začiatku každým rokom zvyšovala. V roku 2011 dosiahla doterajší vrchol, keď prišlo asi 61.000 ľudí," povedal pre TASR hovorca Lesov SR Vlastimil Rezek. Vlani počet návštev klesol asi o desatinu. Podľa hovorcu to bolo najmä veľkými výkyvmi počasia a tiež nie príliš lichotivou ekonomickou situáciou mnohých našich rodín. "K doterajším 75 zastávkam na trase náučného chodníka pribudli tento rok ďalšie tri," priblížil novinky v skanzene Rezek. "Venované sú pralesom, meandrom a lesným plodom," dodal.

 

O traktor Zetor 50, ktorý sa ako prvý začal v Československu používať na prácu v lesoch, sa rozšírila aj zbierka technických exponátov vystavených v prírode. Začiatkom roka pribudlo v skanzene aj osem malých diviačikov, ktoré by mali byť atrakciou najmä pre deti. Lesy SR, odštepný závod Čierny Balog, ktorý je správcom Lesníckeho skanzenu, vymenil tiež časť lavičiek v amfiteátri a oplotenie Minilandu s drevenými soškami lesných robotníkov. Stovky turistov dnes do Vydrovskej doliny priviezli aj súpravy Čiernohronskej železnice (ČHŽ), ktorá patrí medzi sedem divov Banskobystrického samosprávneho kraja. Po prvý raz sa v novodobej histórii ČHŽ počas prvomájovej jazdy stretli na trati štyri parné lokomotívy. Tento rok je pre ČHŽ jubilejný. Ubehlo totiž 30 rokov odvtedy, ako ju dobrovoľníci začali zachraňovať. Ako TASR informovala konateľka VYDRY - vidieckej rozvojovej aktivity Mária Šajgalíková, k príťažlivosti Vydrovskej doliny prispieva aj obec Čierny Balog. Pokračuje v realizácii projektu Huculská magistrála vydaním propagačných materiálov, ktoré na mape širšieho regiónu približujú turistické zaujímavosti. Samospráva v spolupráci s klastrom Horehronie pripravuje aj projekt cyklocesty Hrončianskou dolinou medzi Čiernym Balogom a Hroncom, ktorá by mala slúžiť aj milovníkom kolieskových korčulí.

 

Ďalším, kto sa stará o rozvoj regiónu, je VYDRA – vidiecka rozvojová aktivita. Už 16 rokov napĺňa svoje poslanie – snaží sa zachovávať základné hodnoty vidieka, kultúrne, prírodné a duchovné bohatstvo regiónu a rozvíja dobrovoľníctvo. Podporuje trvalo udržateľný rozvoj cestovného ruchu prostredníctvom voľnočasových aktivít pre školské výlety, organizované skupiny i individuálnych hostí. Aktuálne rozšírila svoju ponuku zážitkových programov a pripravila pre návštevníkov remeselný dvor Poklady starých Baločanov, v ktorom prezentuje prácu ľudových výrobcov. So skanzenom a Vydrovskou dolinou úzko súvisí aj Dobročský prales. Oslavy stého výročia od jeho vyhlásenia vyvrcholia na jeseň, keď bude v skanzene odhalená aj maketa torza najväčšej jedle z tejto národnej prírodnej rezervácie.

(Zdroj: mprvsr.sk, tasr, 1.5.2013)

Prečítané: 1000
(0 hlasov)
Lesmedium. All Rights Reserved.