Logo
Vytlačiť túto stránku

Zonácia má byť do roku 2016

Minister životného prostredia Peter Žiga vyhlásil, že zonáciu Tatier chce uzavrieť do konca volebného obdobia, teda do roku 2016. Podľa rezortu tým však nemyslel iba Tatry, ale všetky národné parky.

Ochranári namietajú, že návrhy zonácie sú už dávno hotové, pretože ich pripravila pred rokom komisia, ktorú zriadilpredchádzajúci minister József Nagy (Most – Híd).
   „Pracovná skupina pre TANAP nebola zrušená. Určite ešte bude zasadať a riešiť problematiku zonácie TANAP–u. Jej práca nie je ani zďaleka na konci,“ uvádza sa v stanovisku rezortu. „Máme záujem prehodnotiť, čo ešte naozaj treba dôsledne chrániť a čo už nie je možné,“ vysvetlil minister s tým, že prostredie v národných parkoch prešlo zmenami, ktoré treba pri jeho ochrane zohľadniť.

Podľa ekológa Michala Wiezika z Technickej univerzity vo Zvolene, ktorý sa ako člen odbornej komisie podieľal na príprave zonácie, je táto vec uzavretá. „Vedci už za tým spravili bodku. Odborná komisia nemá prečo meniť názor. Pripravila návrh, ktorý optimálne zohľadňuje vedecké a ekologické stanovisko,“ povedal Pravde. Komisiu podľa neho tvorili zástupcovia všetkých strán – odborníci z univerzít, ekológovia i lesníci.
   Dva konkrétne návrhy zonácie TANAP–u predstavilo bývalé vedenie rezortu už vo februári minulého roka. Prvý návrh, tzv. vedecký, pripravila odborná komisia. No lesníci prišli s vlastným riešením, keď navrhli, aby najprísnejšie chránená zóna A rešpektovala hospodárske a lesnícke aktivity na štátom spravovaných lesných pozemkoch TANAP–u. Tento návrh sa však nezaoberal zonáciou na parcelách neštátnych vlastníkov lesov. Po zmene vlády sa členovia komisie už nezišli.


   Vedenie rezortu tvrdí, že sa zonácii venuje jeho odborná sekcia ochrany prírody a tvorby krajiny. Príprava sa však skladá z viacerých štádií. Treba zvoliť postup a metodiku na prehodnotenie chránených území a nástroje na riešenie obmedzenia vlastníkov. Takmer polovica územia v zóne A totiž patrí neštátnym majiteľom, ktorí však svoje lesy nemôžu využívať, lebo sú pod prísnou ochranou. Štát preto musí nájsť spôsob, ako vzťahy s nimi urovnať. To by mal vyriešiť nový zákon o ochrane prírody a krajiny.
   „Po jeho prijatí bude proces zonácie postupovať prerokovávaním s dotknutými subjektmi, vysporiadaním vlastníckych vzťahov a náhrad, ako aj ďalším legislatívnym postupom. Cieľom je dosiahnuť dohodu všetkých dotknutých skupín a následne vyhlásiť zóny národných parkov,“ uviedlo ministerstvo. Keď P. Žiga hovoril o tom, že chce zonáciu uzavrieť do konca volebného obdobia, podľa rezortu tým nemyslel iba Tatry, ale všetky národné parky. „TANAP by mal byť vyzónovaný skôr ako do roku 2016,“ vyhlásilo ministerstvo.
   Ako ubezpečil jeho hovorca Maroš Stano, kandidatúra Slovenska, ktoré sa spolu s Poľskom uchádza o usporiadanie zimnej olympiády v roku 2022, do zonácie Tatier nezasiahne. „Zonácia samotného TANAP–u by mala byť hotová oveľa skôr, ako by sa mohli v prípade úspechu kandidatúry začať zimné olympijské hry. Ich prípadné uskutočnenie nebude mať vplyv na zonáciu Tatier,“ zdôraznil M. Stano.

(Zdroj: Pravda, 4.2.2013)

Prečítané: 1317
(0 hlasov)
Lesmedium. All Rights Reserved.