Prihlásiť

Tri milióny eur namiesto požadovaných dvadsať na pomoc neštátnym lesom v roku 2020?

Neštátni majitelia lesov by v roku 2020 mohli dostať od vlády finančnú pomoc vo výške aspoň troch miliónov eur. Skonštatovala to tento týždeň pre agentúru SITA ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky Gabriela Matečná. ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska však žiadala vládu o bezodkladnú masívnu pomoc slovenským lesom v budúcom roku vo výške až 20 miliónov eur.

Doporučený Kalamitné plochy v Nízkych Tatrách Foto Jozef Marko Kalamitné plochy v Nízkych Tatrách

Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka pre agentúru SITA uviedla, že sa už s premiérom Petrom Pellegrinim na tému podpory neštátnych lesov v budúcom roku rozprávala. "Na úvod roku 2020 chceme vypísať výzvu aspoň v objeme minimálne 3 miliónov eur. Chceme aspoň takýmto spôsobom zmierniť dopady kalamitných situácií v našich lesoch. Tieto kalamity sú ako v neštátnych, tak aj v štátnych lesoch," povedala pre SITA Gabriela Matečná.

Zástupcovia ÚNIE požadovali od vlády finančnú pomoc v lesnom hospodárstve na plnenie mimoprodukčných funkcií lesov vo výške 40 miliónov eur (20 mil. eur v roku 2019 a 20 mil. eur v roku 2020) a na zriadenie krízového štábu pre riešenie mimoriadnej situácie lesov Slovenska.

"Za vládu neviem presne odpovedať, koľko eur poskytneme neštátnym majiteľom lesov v budúcom roku, nakoľko ide o veľký finančný objem. Snažíme sa však pomôcť neštátnym lesom v ekologizačných snahách. Už minulý rok sme prostredníctvom štátnej pomoci dávali neštátnym majiteľom lesov objem 2,5 mil. eur na ekologizačné projekty," ozrejmila pre SITA G. Matečná.

Už pred rokom požiadali zástupcovia ÚNIE vládu o masívnu pomoc slovenským lesom, ktoré podľa ÚNIE stíhajú prírodné katastrofy posledných pätnásť rokov. “Nechceme vyplakávať nad výkyvmi počasia, ktoré nám nechce ako objektívny fakt, výrazne ovplyvňujúci aj vizuálny stav lesov, akceptovať slovenská verejnosť a ani politici. Na základe vlastného mapovania škôd, spôsobených vetrom a suchom, ktorému významne sekunduje podkôrny hmyz, likvidujúci celé spoločenstvá zelených stromov, sú hlásenia jednotlivých drobných obhospodarovateľov katastrofálne, a situácia je kritická,” uviedol pre agentúru SITA predseda ÚNIE Milan Ovseník.

Členmi Únie regionálnych vlastníkov neštátnych lesov Slovenska sú Bratislavské regionálne združenie vlastníkov neštátnych lesov a pasienkov Senec, Združenie trenčianskych vlastníkov súkromných, spoločenstevných a obecných lesov Dubnica nad Váhom, Slovenská spoločnosť urbárov a iných spoločenstiev Žilina, Okresné združenie vlastníkov neštátnych lesov Kysucké Nové Mesto, Regionálne združenie vlastníkov lesov okresu Čadca Zákopčie, Združenie vlastníkov neštátnych lesov Oravy Tvrdošín, Turčianske regionálne združenie vlastníkov lesov Turany, Liptovsko - Tatranské regionálne združenie vlastníkov lesov Liptovský Mikuláš, Regionálne združenie vlastníkov lesov Spiš Poprad, Šarišsko - zemplínske regionálne združenie vlastníkov neštátnych lesov Sabinov a Gemerské regionálne združenie vlastníkov neštátnych lesov Rožňava.

 

 

 

Naposledy zmenené: nedeľa, 10 november 2019 11:09
Prečítané: 839
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Agrorezort navýšil financie pre obhospodarovateľov lesov na 8 miliónov eur, pripravuje výzvu na ďalších 8 miliónov eur

Agrorezort navýšil financie pre obhospodarovateľov lesov na 8 miliónov eur, pripravuje výzvu…

Aktuálne

Obhospodarovatelia lesov môžu využiť navýšené finančné prostriedky. Informovala o tom Anežka Hrdá, hovorkyňa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Uviedla...

Prečítajte si viac
Pripravujú vyhlásenie prírodnej rezervácie Vihorlatský prales. Morské oko má byť v päťke

Pripravujú vyhlásenie prírodnej rezervácie Vihorlatský prales. Morské oko má byť v päťke

Aktuálne

Ministerstvo životného prostredia SR podľa informácie, ktoré zverejnilo na svojej webovej stránke, ukončilo prípravu na vyhlásenie prírodnej rezervácie Vihorlatský prales...

Prečítajte si viac
Tatranskí lesníci rozvíjajú včelárstvo. Chovy včiel oplocujú, aby ich ochránili

Tatranskí lesníci rozvíjajú včelárstvo. Chovy včiel oplocujú, aby ich ochránili

O čom sa píše

Na tradíciu chovu včiel, ktorá je odnepamäti spätá s lesníctvom, nadviazali aj Štátne lesy TANAP-u. Proces registrácie už majú úspešne za...

Prečítajte si viac
Všimli sme si: Vlastníci lesov majú svoju omladinu

Všimli sme si: Vlastníci lesov majú svoju omladinu

O čom sa píše

Stránky Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a ÚNIE regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska na sociálnej sieti informujú o stretnutí súkromných vlastníkov...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex