Prihlásiť

V nakladateľstve Lesnická práce vyšla kniha o maliarovi Karolovi Sovánkovi

Naše partnerské nakladateľstvo a vydavateľstvo Lesnická práce pokračuje vo vydávaní kníh Ing. Zdeňka Auerswalda o významných maliaroch, ktorí sa vo svojej tvorbe zameriavali na zver. Začiatkom septembra vyšla už štvrtá publikácia z tejto rady, tentoraz venovaná najvýznamnejšiemu slovenskému maliarovi zveri Karolovi Sovánkovi.

Doporučený Obálka novej publikácie o Karolovi Sovánkovi Foto: Lesnická práce Obálka novej publikácie o Karolovi Sovánkovi

O Karolovi Sovánkovi

Karol Sovánka sa narodil 7. marca 1883 v obci Uhrovec v Trenčianskom kraji. Už v ranom detstve sa u neho prejavoval kresliarsky talent. Učil sa v otcovej sklárskej dielni a potom dva roky v umeleckej rezbárskej škole v Uhrovci. Potom odišiel do Budapešti, kde päť rokov navštevoval Umeleckopriemyselnú školu. Škola bola v tej svojej dobe najprestížnejším ústavom svojho druhu v Uhorsku. Sovánku odporučila ako najlepšieho študenta na štúdium sochárstva na Umeleckej akadémii v Bruseli. Z Belgicka neskôr odišiel do Budapešti a skúsenosti získaval tiež počas študijných ciest v Paríži a Berlíne.

Po ukončení štúdií sa napriek atraktívnym ponukám práce rozhodol pre profesiu návrhára a kresliča v umeleckej výšivkárskej dielni v Kežmarku, meste na úpätí Vysokých Tatier. Pri voľbe Sovánkovho pôsobiska určite zohrala významnú úlohu skutočnosť, že v dobe štúdií v Budapešti sa zoznámil s kolegami z Vysokých Tatier, ktorí ho cez prázdniny pozývali na poľovačky do Karpát. Sovánka bol totiž vášnivým lovcom. Lov mu umožňoval detailne poznať zver a jej prejavy. To mladého maliara formovalo a predurčilo jeho zameranie na zobrazovanie zveri. Práca návrhára ho finančne zabezpečovala a mohol sa tak slobodne venovať svojim záľubám – maliarstvu a lovu.

V roku 1916 ho povolali do armády a dostal sa do víru prvej svetovej vojny. Krátko nato bol ťažko ranený do pravej ruky. Vďaka svojej pevnej vôli a energii sa však naučil používať ľavú ruku a naďalej sa tak mohol venovať umeleckej tvorbe.

Po druhej svetovej vojne žil Sovánka s rodinou v Bratislave a neskôr v Topoľčiankach, kde v rokoch 1946–1949 na pozvanie štátnych lesov maľoval v tamojšej známej zvernici  a vytvoril niekoľko olejomalieb a kolekciu kresieb uhlom. Jeho obrazmi je vyzdobený topoľčiansky zámok ale tiež zámky v Dolnej Malante v Nitrianskych Hrnčiarovciach, v Palárikove a na ďalších miestach. V súčasnosti sa veľkou zbierkou Sovánkových obrazov môže pochváliť Múzeum vo Svätom Antone.

Po roku 1949 bol Karol Sovánka perzekvovaný zo strany štátnej moci. Pred hroziacou deportáciou do Ruska požiadal prostredníctvom svojej dcéry žijúcej v Spolkovej republike Nemecko o vysťahovanie z krajiny a s manželkou odišli do mestečka Östringen v Bádensku‑Württembersku, kde našli druhý domov. V novom prostredí začal opäť pracovať a vytvoril úchvatné plátna, ktoré môžete nájsť v galériách v Nemecku ale aj v Spojených štátoch amerických. Odlúčenie od prírody Vysokých Tatier, ich lesov a zveri, však na Sovánku ťažko doliehalo. Pridružil sa aj smútok za synom, ktorý zomrel počas druhej svetovej vojny. 4. mája 1961 maliar náhle umiera. Je pochovaný v Östringene, ďaleko od svojich milovaných hôr.

Slavnostné predstavenie knihy

„Karol Sovánka je najvýznamnejší slovenský maliar - animalista. Jedinečnosť jeho prejavu spočíva v spôsobe stvárnenia ústredného motívu obrazu – zveri, verne vsadenej do jej prirodzeného prostredia. Najlepšie to ocenia tí, ktorí bývajú svedkami životných prejavov obyvateľov prírody. Momenty z ruje jelenej, srnčej alebo kamzičej zveri, z toku tetrovov či slúk zachytené maliarom vyvolávajú spomienky na osobné zážitky. Preto sú Sovánkove obrazy prekrásnou ozdobou loveckých izieb mnohých poľovníkov,“ uvádza autor knihy Ing. Zdeněk Auerswald.

Keďže záujem o knihu sa očakáva predovšetkým zo Slovenska, kde je Karol Sovánka veľmi ceneným autorom, rozhodlo sa nakladateľstvo po diskusii s riaditeľom kancelárie Slovenskej poľovníckej komory PaedDr. Imrichom Šubom, PhD., a dohode s autorom Ing. Zdeňkom Auerswaldom vydať publikáciu v slovenčine. Veľkou pomocou prispel v tejto fáze príprav emeritný riaditeľ Múzea vo Svätom Antone Ing. Marián Číž, ktorý preložil české texty, napísal kapitolu o význame diela Karola Sovánku a so zápalom sebe vlastným sa zapojil do korektúr knihy.

Nová kniha Karol Sovánka – maliar zveri má rovnaký formát 285 × 285 mm ako dosiaľ vydané publikácie Ing. Zdeňka Auerswalda o maliaroch Jiřím Židlickom, Otakarovi Čílovi a Stanislavovi Lolkovi. Rozsah je 176 strán, kniha má pevnú väzbu, farebnú laminovanú obálku, je vytlačená na kvalitnom matnom kriedovom papieri a popri biografickej časti obsahuje reprodukcie 144 Sovánkových obrazov a kresieb a tiež snímky desiatich plastík, ktoré vytvoril. Kniha bola vydaná pri príležitosti 50. výročia založenia Slovenského poľovníckeho zväzu a bola oficiálne predstavená 7. septembra na celoslovenskych poľovníckych slávnostiach Dni svätého Huberta na zámku Betliar.

David Vaca

Naposledy zmenené: pondelok, 09 september 2019 18:23
Prečítané: 942
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Komentár: V štátnych lesoch to začína vrieť. A v politickom zákulisí tiež

Komentár: V štátnych lesoch to začína vrieť. A v politickom zákulisí tiež

Aktuálne

Dalo sa to čakať. Keď pred niekoľkými týždňami minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka verejne ohlásil organizačnú zmenu, ktorá má v štátnom podniku...

Prečítajte si viac
PEFC: V obecných lesoch Banskej Belej sa hospodári s lesníckou rozvahou a citom

PEFC: V obecných lesoch Banskej Belej sa hospodári s lesníckou rozvahou a…

O čom sa píše

Spoločnosť LESY, s r. o. Banská Belá bola založená v roku 2000 pretransformovaním z príspevkovej organizácie Lesný podnik obce Banská Belá...

Prečítajte si viac
Všimli sme si: Klimatológ o lesoch bez lesníkov. Ale, aké "prekvapenie" - zhoduje sa s ochranármi

Všimli sme si: Klimatológ o lesoch bez lesníkov. Ale, aké "prekvapenie" -…

O čom sa píše

Slovenský klimatológ Jozef Pecho porovnáva dnešný svet s tým spred dvadsiatich rokov. Ako tvrdí pre agentúru SITA, ktorá jeho vyjadrenia...

Prečítajte si viac
NLC: Máme 43 nových odborných lesných hospodárov, žiadateľov bolo 86. Ročne je preškolených 400 OLH, za šesť rokov sa tak preškolí celý register OLH

NLC: Máme 43 nových odborných lesných hospodárov, žiadateľov bolo 86. Ročne je…

Aktuálne

Jedným zo základných pilierov lesného hospodárstva na Slovensku je inštitút odborného lesného hospodára (ďalej len „OLH“). OLH usmerňuje hospodárenie v lese...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex