Prihlásiť

Lesnatosť sa u nás zvýšila, klimatické zmeny sú však pre lesy hrozbou

Hoci sa od roku 2016 lesnatosť Slovenska zvýšila zo 40,35 na 41,2 percenta v roku 2018, v rámci udržania súčasného stavu je nutné pripraviť sa na klimatické zmeny. Poukázala na to ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná počas tlačovej konferencie pri príležitosti 29. ročníka medzinárodnej konferencie Aktuálne problémy v ochrane lesa 2020, ktorá sa začala dnes vo Vysokých Tatrách. Informuje o tom agentúra SITA na internetovej stránke WebNoviny.sk.

Doporučený Účastníci konferencie APOL 2020 vo Vysokých Tatrách Foto: MPaRV SR Účastníci konferencie APOL 2020 vo Vysokých Tatrách

Dopady zmeny klímy na lesné ekosystémy sa podľa slov ministerky G. Matečnej týkajú zmien v produkcii a odolnosti drevín, zvýšenej úmrtnosti stromov v dôsledku sucha, zvýšenia rizika lesných požiarov a veterných kalamít, premnoženia škodcov ako je lykožrút, či aktivizácie inváznych druhov. Pripomenula, že ministerstvo sa zameriava na podporu adaptácie slovenských lesov v podobe úprav drevinového zloženia, rekonštrukcie najzraniteľnejších lesov a prírode blízkeho obhospodarovania.

Aktuálne koncentrácie hlavných skleníkových plynov v atmosfére dosahujú podľa agrorezortu historicky rekordné maximá, len obdobie posledných päť rokov (2015 – 2019) bolo najteplejším za celú éru meteorologických pozorovaní. Doterajší nárast priemernej teploty strednej Európy o jeden až 1,3 stupňa Celzia napríklad znamená, že pôvodné porasty drevín, prispôsobené „normálnej“ klíme, už tam, kde rastú, nie sú „doma“.

Správa agentúry SITA z tlačovej konferencie ďalej uvádza, že práve kombinácia nárastu teplôt vzduchu a nedostatok vlahy má podľa ministerstva potenciál spôsobovať nežiadúce fyziologické zmeny stromov. V dôsledku toho by stromy mohli zaznamenať pokles prírastkov a zoslabenie, čo by následne mohlo viesť k znižovaniu schopnosti stromov absorbovať CO2.

Generálny riaditeľ Národného lesníckeho centra Ľuboš Halvoň zdôraznil, že reakcie lesných ekosystémov na klimatickú zmenu sú v porovnaní s poľnohospodárskymi kultúrami komplikovanejšie a ťažšie predpovedateľné. „Hlavným dôvodom je dlhovekosť lesa, a to, že po dobu jedného životného cyklu môže dôjsť k fyziologický významným zmenám klímy. Klimatickej zmene teda budeme musieť čeliť bez ohľadu na prípadný včasný prechod na nízkouhlíkovú ekonomiku,“ dodal.

Národné lesnícke centrum preto spolupracovalo s Technickou univerzitu vo Zvolene na stromovom simulátore biodynamiky lesa, simulovalo tak dopady klimatických zmien na les.„Nadobudnuté poznatky, ktoré máme, informácie o lesoch, ktoré máme, dokážeme pretaviť do počítačového programu, ktorý dokáže predikovať, čo by sa v budúcnosti teoreticky mohlo stať. Napríklad, vieme povedať, ako sa les bude správať, keď niektoré stromy odumrú,“ vysvetlil pre agentúru SITA Ľ. Halvoň. Výsledky podľa jeho slov ukazujú na tri modely adaptácie lesov na zmenu klímy. Na ich základe bude nevyhnutná spomínaná úprava drevinového zloženia, rekonštrukcia najzraniteľnejších lesov a zintenzívnenie prírode blízkeho hospodárenia v lesoch.

Opatrenia v lesníctve sú súčasťou Národnej stratégie adaptácie SR na zmenu klímy. Okrem toho sa vedenie agrorezortu v súčasnosti zameriava na prípravu Akčného plánu adaptácie na zmenu klímy. Slovensko sa tiež spolu s ostatnými krajinami Európskej únie zaviazalo do roku 2030 znížiť množstvo vyprodukovaných emisií o 40 percent. Podľa ministerky G. Matečnej však už Slovensko má v dnešnej dobe daných 40 percent splnených.

 

 

 

Naposledy zmenené: štvrtok, 23 január 2020 16:34
Prečítané: 380
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Lesy ČR: Česi vysadia v tomto roku niekoľko miliónov najmä listnatých stromčekov

Lesy ČR: Česi vysadia v tomto roku niekoľko miliónov najmä listnatých stromčekov

O čom sa píše

Bojovať s podkôrnym hmyzom a suchom chcú Lesy Českej republiky tak, že vysadia rekordné množstvo stromov. Pomôcť im v tom môže aj verejnosť...

Prečítajte si viac
Glosa: Ohrady budú okolo záhrad, polí aj lesov?

Glosa: Ohrady budú okolo záhrad, polí aj lesov?

O čom sa píše

Myslíte, že by bolo naivné chcieť v demokratickej krajine, ktorá deklaruje v ústave rešpektovanie všetkých ľudských práv, vrátane ochrany práva vlastniť majetok...

Prečítajte si viac
Podľa štátnych lesníkov trvá ochranárom vydanie výnimiek aj niekoľko rokov

Podľa štátnych lesníkov trvá ochranárom vydanie výnimiek aj niekoľko rokov

Aktuálne

Mediálna kauza Morské oko má pokračovanie. Najnovšie odmieta informácie o tom, že zníženie stupňa ochrany prírody národnej prírodnej rezervácie má...

Prečítajte si viac
LES & Letokruhy FEBRUÁR 2020

LES & Letokruhy FEBRUÁR 2020

Aktuálne

Vychádza časopis LES & LETOKRUHY FEBRUÁR 2020, kliknite na odkaz a dozviete sa viac o jeho obsahu.

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk