Prihlásiť

Brusel môže žalovať Slovensko nielen kvôli hlucháňovi

Nielen nedostatočná ochrana tetrova hlucháňa (Tetrao urogallus) je predmetom nespokojnosti Európskej komisie (EK) s plnením povinností Slovenska podľa právneho poriadku Európskej únie. Médiá u nás uverejnili informáciu o tom, že po zverejnení zoznamu právnych konaní, ktoré vedie EK voči členským štátom EÚ koncom januára tohto roka, čelí Slovenská republika štyrom právnym konaniam, z toho v troch prípadoch hrozí Slovensku žaloba na Súdnom dvore EÚ. Samozrejme v prípade, že sa nepostará o nápravu.

Doporučený Tetrov hlucháň Tetrov hlucháň

Podľa medializovaných informácií zaslala EK Slovensku v oblasti životného prostredia takzvané odôvodnené stanovisko. Slovensko podľa nej nezabezpečuje náležitú ochranu prírody, čo spôsobuje výrazný pokles počtu vtáctva. Podľa EK nerešpektujeme u nás smernice EÚ o biotopoch a o vtákoch a zlyhávame v oblasti právnych predpisov pri schvaľovaní plánov obhospodarovania lesov a pri ťažbe dreva v chránených územiach (patriacich do sústavy Natura 2000).

Exekutíva EÚ upozorňuje Slovensko, že programy starostlivosti o les, ich zmeny a asanačná ťažba, ktorá má zabrániť šíreniu škodcov, by sa mali posudzovať z hľadiska účinkov. Takéto ustanovenia podľa nej v slovenských právnych predpisoch chýbajú. EK skonštatovala, že Slovenská republika neimplementovala správne povinnosť, vyplývajúcu zo smernice o biotopoch. Jedným z nepriaznivých dôsledkov je napríklad pokles populácie tetrova hlucháňa. Slovensko podľa Európskej komisie neprijalo dostatočné osobitné opatrenia pre ochranu tetrova hlucháňa, ako sa to požaduje v smernici o vtákoch.  

Slovenská republika má dva mesiace na to, aby situáciu napravila. V opačnom prípade môže EK postúpiť prípad prípadu Súdnemu dvoru EÚ. Ďalšie dve, súdom hroziace výhrady EK voči Slovensku, sa týkajú dodržiavania spravodlivej hospodárskej súťaže a transparentnosti a boja proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu.

Naposledy zmenené: streda, 06 február 2019 10:18
Prečítané: 1076
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

ÚNIA nechce, aby bol podnet na generálnu prokuratúru zametený pod koberec. Kto je zodpovedný za obrovské škody na lesných porastoch?

ÚNIA nechce, aby bol podnet na generálnu prokuratúru zametený pod koberec. Kto…

Aktuálne

ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska sa pripojila k podnetu na začatie trestného stíhania na neznámeho páchateľa za porušovanie...

Prečítajte si viac
Bilaterálne o rozpade smrečín a podpore lesného hospodárstva

Bilaterálne o rozpade smrečín a podpore lesného hospodárstva

Aktuálne

Zhodnotenie súčasného stavu a ďalšie možnosti rozvoja lesného hospodárstva v Českej republike a Slovenskej republike boli predmetom rokovania zástupcov Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka...

Prečítajte si viac
Analytik pre SITA: Les sa stal obeťou falošného marketingu

Analytik pre SITA: Les sa stal obeťou falošného marketingu

O čom sa píše

Slovenská informační agentúra SITA dnes na svojej internetovej stránke WebNoviny.sk zverejnila rozhovor s analytikom spoločnosti Expense Reduction Analysts Petrom Bodnárom...

Prečítajte si viac
Koordinátor odbornej platformy F. Štulajter: Obhospodarovatelia lesa a spracovatelia dreva sú na jednej lodi

Koordinátor odbornej platformy F. Štulajter: Obhospodarovatelia lesa a spracovatelia dreva sú na…

Aktuálne

Koordinátor odbornej platformy ZACHRÁŇME LESNÉ BOHATSTVO SLOVENSKA a predseda PEFC Slovensko Ing. František Štulajter, CSc. na lesníckom podujatí Milión sadeníc pre...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk