Prihlásiť

Agrorezort a envirorezort svorne: novely zlepšujú starostlivosť o lesy a ich ochranu

Novela zákona o lesoch a novela zákona o ochrane prírody a krajiny predstavujú posun v starostlivosti o lesy a v ich ochrane. Uviedli to dnes pre TASR Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a Ministerstvo životného prostredia SR v reakcii na brífing opozičnej strany Sloboda a Solidarita. Predseda SaS Richard Sulík na brífingu uviedol, že agenda lesného hospodárstva by sa mala presunúť spod rezortu pôdohospodárstva pod rezort životného prostredia. Novelu tzv. kompetenčného zákona by Národná rada SR mala prerokovávať zajtra, 24. septembra.

Doporučený Ilustračné foto Jozef Marko Ilustračné foto Jozef Marko

"Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR sa po 17 rokoch podarilo presadiť prelomovú novelu zákona o lesoch, ktorá je spolu s novelou zákona o ochrane prírody významným posunom v starostlivosti o lesy a v ich ochrane. Zákon definuje uplatňovanie prírode blízkeho hospodárenia v lesoch ako jedno z dôležitých opatrení v podmienkach uskutočňujúcej sa klimatickej zmeny," uviedol pre TASR Michal Feik z agrorezortu.

Novela podľa M. Feika tiež sprísňuje podmienky náhodnej ťažby, čím sa znemožňuje zneužívanie tohto inštitútu. "Zároveň sa ustanovuje ochrana pralesov ako významných lesníckych miest a ako prvý predpis definuje aj možnosti a podmienky bezzásahového územia," podčiarkol pre TASR M. Feik.

Podľa Tomáša Ferenčáka, hovorcu envirozertu, sa Ministerstvu životného prostredia SR po 17 rokoch podarilo spraviť prvý krok z bludného kruhu ochrany prírody na Slovensku, keď parlament schválil novelu zákona o ochrane prírody.

Novela zákona po vstupe do platnosti podľa T. Ferenčáka zvýši právomoci ochranárov zo Štátnej ochrany prírody SR. Bez ich súhlasu nebudú žiadne výruby v chránených územiach s tretím a vyšším stupňom ochrany, teda v národných parkoch, chránených krajinných oblastiach, chránených areáloch či v prírodných rezerváciách. Zároveň priamo v texte novela zakazuje plošné výruby vo vzácnych lokalitách, posilňuje pozíciu ochrany prírody pri činnostiach, ktoré môžu zasiahnuť do chránených biotopov.

"Špeciálne treba podotknúť, že v novele zákona o lesoch sa prvýkrát zadefinovalo aj prírode blízke hospodárenie v lesoch, čo považujeme rovnako za významný posun, ktorý bol dlhé roky odkladaný," doplnil T. Ferenčák.

"V utorok (24. 9.) budeme v parlamente rokovať o našom návrhu zákona, o tom, aby sa agenda lesného hospodárstva presunula spod ministerstva pôdohospodárstva pod rezort životného prostredia. Ide o novelu kompetenčného zákona. Hovoríme to už od roku 2012 a hovoríme to aj dnes. Je nevyhnutné, aby sa konečne ukončil konflikt medzi rezortmi. Kým MPaRV SR má prioritu v tom, aby z lesa malo zisk a osobitný odvod do štátneho rozpočtu, tak MŽP SR vníma les ako živý organizmus," uviedla na dnešnom dopoludňajšom brífingu poslankyňa Národnej rady SR Anna Zemanová zo SaS.

Naposledy zmenené: pondelok, 23 september 2019 17:02
Prečítané: 349
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Analytik pre SITA: Les sa stal obeťou falošného marketingu

Analytik pre SITA: Les sa stal obeťou falošného marketingu

O čom sa píše

Slovenská informační agentúra SITA dnes na svojej internetovej stránke WebNoviny.sk zverejnila rozhovor s analytikom spoločnosti Expense Reduction Analysts Petrom Bodnárom...

Prečítajte si viac
Koordinátor odbornej platformy F. Štulajter: Obhospodarovatelia lesa a spracovatelia dreva sú na jednej lodi

Koordinátor odbornej platformy F. Štulajter: Obhospodarovatelia lesa a spracovatelia dreva sú na…

Aktuálne

Koordinátor odbornej platformy ZACHRÁŇME LESNÉ BOHATSTVO SLOVENSKA a predseda PEFC Slovensko Ing. František Štulajter, CSc. na lesníckom podujatí Milión sadeníc pre...

Prečítajte si viac
Predstaviteľ OSN B. Greguška: Rovnováhu nedosiahneme bez kompromisov

Predstaviteľ OSN B. Greguška: Rovnováhu nedosiahneme bez kompromisov

Aktuálne

Na lesníckom podujatí Milión sadeníc pre Slovensko vystúpil na námestí vo Zvolene aj Ing. Boris Greguška, PhD., predseda Fóra o lesoch...

Prečítajte si viac
Milión sadeníc pre slovenské lesy. Lesníci podujatím vo Zvolene vyzvali verejnosť na pomoc lesom

Milión sadeníc pre slovenské lesy. Lesníci podujatím vo Zvolene vyzvali verejnosť na…

Aktuálne

Sobota 18. januára bola dňom celoslovenského stretnutia slovenských lesníkov. Po roku sa opäť stretli na zvolenskom námestí, tentokrát s hlavným posolstvom...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk